Jazda podczas mgły – podstawowe zasady

Opiekun artykułu: bpila
Advertising
Jazda podczas mgły – podstawowe zasady

Jazda podczas mgły – podstawowe zasady

Mgła ogranicza widoczność i powoduje dezorientację. W dodatku pojawieniu się mgły towarzyszą na ogół niekorzystne warunki na drodze. W takiej sytuacji nietrudno o wypadek, a więc trzeba jechać wyjątkowo ostrożnie. Jak sobie radzić z jazdą podczas mgły, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Jak używać świateł podczas mgły?

    Jak używać świateł podczas mgły?

    Przede wszystkim należy pamiętać, aby podczas mgły nie używać świateł długich. Jeśli je włączymy, ujrzymy jedynie białą mgłę, a możemy oślepić innych kierowców i spowodować zagrożenie. Pomóc może obniżenie świateł mijania. Samochody są wyposażone w specjalne światła przeznaczone do oświetlania drogi w warunkach niedostatecznej widoczności spowodowanej mgłą. Są to światła przeciwmgłowe przednie i tylne. Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe. Można ich używać w warunkach niedostatecznej widoczności oraz w czasie dostatecznej widoczności na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu. Tylne światła przeciwmgłowe są obowiązkowe. Mają one barwę czerwoną i używanie ich jest dozwolone, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 metrów. Przy lepszej widoczności to światło mogłoby oślepić innych kierowców.

  • Jak się zachować w czasie jazdy?

    Jak się zachować w czasie jazdy?

    Mgła powoduje dezorientację i złą ocenę prędkości ze względu na brak punktów odniesienia. Mamy wrażenie, że jedziemy wolniej, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dlatego najważniejsza zasada w czasie mgły to „noga z gazu”. Nie wiadomo, co znajduje się przed nami, a na śliskiej drodze wydłuża się dodatkowo droga hamowania. We mgle nietrudno o stłuczkę, a nawet poważny wypadek. Jeśli musimy gdzieś dotrzeć w czasie mgły, przeznaczmy na podróż więcej czasu. Zachowajmy bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Starajmy się nie wyprzedzać we mgle, a jeśli już musimy to zrobić, zachowajmy szczególną ostrożność i w czasie manewru używajmy sygnału dźwiękowego.

  • Jak obserwować otoczenie?

    Jak obserwować otoczenie?

    Pomocna może być obserwacja samochodu, za którym jedziemy. Nie należy jednak trzymać się zbyt blisko. Doskonałą wskazówką są linie namalowane na jezdni, wskazujące właściwy tor jazdy oraz niebezpieczne miejsca. Dlatego warto zwracać uwagę, czy linia przerywana nie zmienia się na ciągłą. Aby zorientować się, jak biegnie droga, należy jechać blisko jej prawej krawędzi i obserwować białą linię. Kiedy widoczność jest bardzo ograniczona, pomocne może być to, co słyszymy. Dlatego należy wyłączyć radio w samochodzie i uchylić okno. Koniecznie trzeba tak zrobić, kiedy przejeżdżamy przez niestrzeżony przejazd kolejowy. Jest to miejsce w czasie mgły szczególnie niebezpieczne.