Przewożenie zwierząt w samochodzie – podstawowe zasady
Przewożenie zwierząt w samochodzie – podstawowe zasady
Jeśli jesteś właścicielem zwierzaka, czasem musisz z nim dokądś pojechać. Niezależnie od tego, czy będzie to wizyta w klinice weterynaryjnej czy wyjazd rekreacyjny, przewożenie psa, kota czy innego zwierzęcia w samochodzie rodzi określone problemy. Należy zapewnić pupilowi komfort i bezpieczeństwo, pamiętając jednocześnie, że zwierzę może nabrudzić w samochodzie, a także stać się zagrożeniem podczas jazdy.
Nie należy przewozić zwierząt w kartonowych pudełkach. Kot czy chomik mogą wydostać się z pudełka i spowodować zagrożenie.
Zachowaj kontrolę
Zdecydowanie nie powinno się przewozić w samochodzie zwierzaka umieszczonego na czyichś kolanach czy na fotelu pasażera. Pies czy kot zawsze może się czegoś wystraszyć, a jego gwałtowne reakcje staną się poważnym zagrożeniem podczas jazdy. Łatwo wyobrazić sobie, co może się wydarzyć, gdy przerażony kot wskoczy kierowcy na głowę. Poza tym plączący się po samochodzie zwierzak może dostać się tam, gdzie nie powinien i uniemożliwić kierowanie pojazdem, chociażby blokując pedały.
Wykorzystaj bagażnik
Niektóre samochody, na przykład typu kombi czy hatchback, nadają się świetnie do przewożenia zwierząt w bagażniku. Zdejmujemy półkę oddzielającą bagażnik od kabiny. Spód bagażnika warto czymś wyłożyć, choćby kocem czy piankowym materacem, żeby psu było wygodnie. Pies może podróżować w bagażniku bez kontenera, ale przestrzeń bagażowa powinna być oddzielona od kabiny kratą albo siatką.
Użyj transportera
Dużego psa można przewieźć w bagażniku, ale dla ruchliwego chomika czy nerwowego kota nie jest to właściwe rozwiązanie. Takie zwierzęta trzeba przewozić w odpowiednich dla nich transporterach. Klatki, kosze czy transportery powinny mieć bezpieczne zamknięcie, które nie otworzy się podczas podróży, i być solidne. Stawiamy je na podłodze za przednimi fotelami, nie na tylnej półce czy na siedzeniu. W czasie gwałtownego hamowania mogłyby się przemieścić, powodując zagrożenie dla zwierząt oraz pasażerów. Na siedzeniu pasażera można umieścić kontener dla kota, ale należy go przypiąć pasami bezpieczeństwa.
Pies na kanapie
Można przewozić psa (dużego lub średniej wielkości) na tylnej kanapie. Tapicerkę zabezpieczamy przed zabrudzeniem specjalną matą mocowaną do zagłówków, która jednocześnie uniemożliwia zwierzęciu swobodne przemieszczanie się po wnętrzu pojazdu. Dodatkowo przypinamy psa specjalnymi szelkami.
Komfort zwierzaka
Zwierzę powinno w czasie podróży mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza, ale nie powinno być narażone na przeciągi. Co pewien czas należy zrobić przerwę i wyprowadzić psa (koniecznie na smyczy i w kagańcu) na krótki spacer. Niedopuszczalne jest pozostawianie psa w zamkniętym samochodzie, szczególnie w słoneczny dzień.