Jak poprawnie siedzieć za kierownicą samochodu?
Jak poprawnie siedzieć za kierownicą samochodu?
Dobre prowadzenie samochodu nie jest tylko kwestią posiadanego auta. Można mieć najlepszy, najnowszy model, a i tak mieć problemy jako kierowca lub po każdym wyjściu z pojazdu odczuwać dyskomfort. Jest to kwestia niepoprawnego ułożenia ciała podczas jazdy, któremu należy zapobiegać poprzez poprawne siedzenie – jeśli to hasło jest dla Ciebie tajemnicze, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Ułożenie pleców
Bardzo ważne jest już samo ułożenie pleców. Luzackie siedzenie, półleżenie na siedzeniu nie jest ani wygodne przez dłuższy czas, ani bezpieczne, gdyż taka pozycja nie pozwala na pełną kontrolę nad samochodem. Żeby zachować wygodę i bezpieczeństwo, konieczne jest oparcie pleców o fotel na całej długości. Krzyż oraz pośladki również powinny przylegać do oparcia, dzięki czemu zminimalizuje się ewentualny ból albo dyskomfort.
Ustawienie fotela
Istotne jest również ustawienie fotela, które nie powinno być przypadkowe. Fotel ustawiony za blisko pedałów będzie powodował obijanie się kolanami o kierownicę, natomiast zbyt daleko odsunięty sprawi, że nogi będą przesadnie naciągnięte, ręce również, a do tego konieczne będzie pochylanie się do kierownicy. Na dłuższą metę będzie to powodować bóle niemal każdej części ciała. Prawidłowo ustawiony fotel powinien znajdować się w takiej pozycji, żeby nogi były delikatnie ugięte, a nie całkowicie wyprostowanie, zwłaszcza podczas naciskania na pedały. Jednocześnie na nie należy naciskać śródstopiem, a nie czubkiem palców ani piętą. W taki sposób można łatwo stracić panowanie nad prowadzonym przez siebie samochodem. Dodatkowo, całkowicie wyprostowane nogi to zagrożenie podczas ewentualnego wypadku, ponieważ może wtedy dojść do poważnego złamania kończyn, podczas gdy zgięte nogi zegną się mocniej, a to daje większe szanse na ich uratowanie lub mniejsze obrażenia.
Chwytanie kierownicy
Aby panować dobrze nad samochodem, konieczne jest ułożenie rąk na kierownicy na godzinie „za piętnaście trzecia”. Dodatkowo dłonie powinny być ugięte oraz nie stykać się z tułowiem, żeby nic nie hamowało ich swobody.
Ustawienie zagłówków
Niektórzy kierowcy skarżą się, że zagłówki w fotelu to zbędne elementy, które tylko przeszkadzają, co jednak nie jest prawdą. Nie tylko są one niezbędne, ale przede wszystkim powinny być dobrze ustawione, aby w czasie zderzenia głowa nie odchyliła się nienaturalnie i nie doszło do nieodwracalnego urazu kręgosłupa.
Pasy bezpieczeństwa
Jazda bez pasów to nie tylko lekkomyślność, ale wręcz głupota. Zawsze trzeba mieć je zapięte oraz odpowiednio ułożone. Pasy powinny obejmować biodra, gwarantując ich większe bezpieczeństwo oraz znajdować się w górnej części blisko szyi.