Skuteczna pielęgnacja stawów

Opiekun artykułu: adrianek
Advertising
Skuteczna pielęgnacja stawów

Skuteczna pielęgnacja stawów

Dobre funkcjonowanie stawów jest niezbędne. Kiedy zaczynają boleć lub rozwija się choroba zwyrodnieniowa, jest to znaczne utrudnienie dla codziennych czynności. Im większy postęp choroby, tym większy dyskomfort. Z tego powodu należy dbać o stawy tak, aby nie musieć obawiać się, że zdeformują się albo odmówią posłuszeństwa.

Advertising
Advertising
  • Zwyrodnienie stawów

    Zwyrodnienie stawów

    Jeszcze dwadzieścia lat temu zwyrodnienie stawów było traktowane przede wszystkim jako choroba dotycząca ludzi powyżej 50 roku życia. Często można było zauważyć starsze osoby z powykręcanymi palcami dłoni lub podpierające się laską z powodu bólów kolan. Jednak ze względu na zmiany w sposobie życia – mniej aktywności fizycznej, więcej siedzenia przy komputerze – wiek występowania tej dolegliwości znacznie się obniżył. Początkowo choroba rozwija się niezauważona, niemal bezboleśnie, a gdy zaczyna boleć, jest to już krok do bardziej zaawansowanego stanu. Najczęściej zwyrodnieniu ulega staw kolanowy, chociaż przez tryb życia również kręgosłup i ścierające się krążki międzykręgowe również sprawiają problem.

  • Przydatna witamina C

    Przydatna witamina C

    Witamina C ma wiele istotnych zalet. Nie jest powiązana jedynie z leczeniem przeziębień. Tak samo, jak wzmacnia naczynka krwionośne, tak wzmacnia układ kostny i tym samym stawy. Regularne przyjmowanie witaminy C – w kapsułkach lub w pożywieniu – wpływa pozytywnie na produkcję kolagenu, który jest niezbędny dla torebek stawowych oraz połączeń międzykostnych. Decydując się na dostarczanie witaminy tylko w pożywieniu, należy jeść przede wszystkim dużo zielonych warzyw oraz owoce egzotyczne, głównie kiwi, pomarańcze, cytryny i grejpfruty.

  • Dobre krzesło

    W dbaniu o stawy istotne jest zadbanie o odpowiedni sprzęt, jeżeli pracuje się w pozycji siedzącej przez osiem godzin dziennie. Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie krzesło, najlepiej z regulowaną wysokością oparcia i podłokietników. Siedząc na nim, należy z łatwością utrzymywać pozycję wyprostowaną. Nogi powinny znajdować się płasko na podłodze. Stopy i uda powinny tworzyć kąt prosty w stosunku do podłogi. Warto również zaopatrzyć się w podnóżek, który umożliwi swobodne przepływanie krwi ze stóp w górę krwiobiegu.

  • Ograniczenie obcasów

    Ograniczenie obcasów

    Wiele kobiet ceni sobie wyjście raz na jakiś czas w butach na obcasach, inne lubią poruszać się w nich przez cały czas. Jest to niezwykłe obciążenie nie tylko dla stóp, ale i dla całej nogi oraz stawów – kolanowego i biodrowego. Im częściej i dłużej chodzi się na wysokich obcasach, tym nogi są bardziej zmęczone, a krążenie w nich coraz gorsze. Aby zadbać o stawy, które są w takim obuwiu podatne na urazy, lepiej ograniczyć wysokość obcasów oraz częstotliwość chodzenia w takich butach.

  • Gwałtowne ruchy

    Gwałtowne ruchy

    Chociaż ciało jest stosunkowo elastyczne, nie oznacza to, że lubi gwałtowne ruchy. Szczególnie nie lubią ich stawy. W związku z tym, wstając z łóżka, należy najpierw przeciągnąć się, a dopiero po tym zsunąć się z materaca. Tak samo lepiej nie pochylać się gwałtownie, nie wstawać gwałtownie z klęczek, ponieważ może to prowadzić do nagłych urazów stawów.