Po czym poznać żywność ekologiczną?
Po czym poznać żywność ekologiczną?
Na rynku jest coraz więcej niezdrowej, przetworzonej żywności. Jednak zmienia się również świadomość konsumentów i coraz częściej ludzie poszukują zdrowej, organicznej żywności, produkowanej lokalnie i związanej z danym regionem. Ponieważ rośnie popyt na produkty ekologiczne, zdarza się, że handlowcy nadużywają tego określenia, a żywność, którą oferują, wcale nie jest taka zdrowa. Po czym poznać żywność ekologiczną, dowiesz się z tego artykułu.
Certyfikaty
Zdrowa żywność pochodzi z upraw ekologicznych. Różnią się one od rolnictwa przemysłowego dbałością o środowisko naturalne oraz stosowaniem metod naturalnych. Rolnictwo ekologiczne dostarcza produktów doskonałej jakości, wyhodowane warzywa i owoce nie są naszpikowane szkodliwą chemią, ponieważ w tego typu uprawach nie stosuje się pestycydów czy nawozów sztucznych. Informację o ekologicznym pochodzeniu produktów można znaleźć na etykiecie, gdzie pojawią się określenia „bio”, „eko” czy „organic”. Oprócz tego musi się tam znajdować numer certyfikatu oraz informacja o podmiocie, który ten certyfikat nadał. Określenia „naturalny” czy „ekologiczny” niepotwierdzone konkretnymi danymi na temat certyfikatu to jedynie opowieści producenta, który po prostu chce sprzedać swój towar. Sprawę etykiet na produktach ekologicznych reguluje ustawodawstwo.
Gdzie można kupić żywność ekologiczną?
Jeśli mamy dostęp do gospodarstwa ekologicznego, bo na przykład znajduje się ono niedaleko naszej działki rekreacyjnej albo sami mieszkamy na wsi, możemy robić zakupy na miejscu. Tak nabyte produkty będą bardzo świeże i nieco tańsze. Żywność ekologiczną można także zamówić u producenta albo w sklepie internetowym. Kolejne źródło to stoiska na targowiskach czy bazarkach. Poza tym powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych sklepów z żywnością ekologiczną, a w supermarketach można ją znaleźć na wydzielonych i odpowiednio oznaczonych półkach. W dużych centrach handlowych także można znaleźć sklepy z ekologiczną żywnością, chociażby delikatesy należące do sieci Organic Farma Zdrowia.
Produkty regionalne
Żywność ekologiczną można nabyć także na targach i kiermaszach organizowanych w wielu miastach. Oferuje się tam produkty lokalne i żywność organiczną. Często są to bardzo oryginalne i niepowtarzalne produkty, od doskonałego chleba, nabiału, ryb i wędlin po miody i ciasta. Tego typu imprezy na ogół są organizowane cyklicznie, zazwyczaj odbywają się także przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkiejnocy, dzięki czemu na naszych stołach mogą się pojawić przysmaki regionalnej kuchni.
Czy żywność ekologiczna jest droższa?
Produkcja żywności ekologicznej wymaga większych nakładów niż produkcja przemysłowa, poza tym procedura uzyskiwania certyfikatu również jest kosztowna. Dlatego żywność ta jest droższa. Otrzymujemy jednak produkt lepszej jakości oraz zdrowszy, tak więc warto zdecydować się na żywność organiczną. Poza tym można zmniejszyć ponoszone koszty, kupując żywność bezpośrednio od producenta. Jeszcze jednym sposobem pozyskania zdrowej, ekologicznej żywności jest produkcja własna – nawet w niewielkiej kuchni w mieszkaniu w bloku można uprawiać zioła na parapecie albo piec własny chleb.