Objawy gorączki u niemowląt

Opiekun artykułu: amatylda
Advertising
Objawy gorączki u niemowląt

Objawy gorączki u niemowląt

Zdrowie małego dziecka jest dla rodziców priorytetem, zwłaszcza że maluch jest bardziej wrażliwy niż dorosły. Infekcja niegroźna dla dorosłej osoby w przypadku niemowlaka może zmienić się w poważniejszą chorobę. Wskazówką, że organizm jest dręczony przez jakąś infekcję, jest gorączka, która budzi u rodziców bardzo duży niepokój. W związku z tym warto wiedzieć więcej o niemowlęcej temperaturze.

Advertising
Advertising
  • Gorączka u dziecka

    Gorączka u dziecka

    Ze zrozumiałych względów każde podwyższenie temperatury u niemowlaka powoduje u rodziców bardzo duży niepokój. Jednak nieznaczne przekroczenie 36,6 st. Celsjusza to jeszcze nie powód do paniki. O gorączce u niemowlaka można mówić, gdy temperatura jego ciała wynosi 38 stopni Celsjusza lub przekracza tę wartość. Niższa temperatura to stan podgorączkowy, który wymaga obserwacji. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że układ termoregulacji malucha nie jest jeszcze całkowicie wykształcony.

  • Rozpalenie organizmu

    Wyraźną wskazówką, że dzieje się coś niepokojącego i dziecięcy organizm zwalcza infekcję albo rozwija się w nim stan zapalny, jest rozpalenie ciała. Jednak nie całego. Rozpalone są czoło, policzki, czoło, przy jednoczesnym chłodzie reszty ciała. Dodatkowo może pojawić się zimny pot, jak również rumieńce na policzkach – im wyższa gorączka, tym bardziej intensywne. Jednocześnie z rumieńcami mogą pojawić się mocno błyszczące oczy. Wiele matek jest w stanie poznać, że dziecko gorączkuje, właśnie po tym objawie.

  • Zmiana zachowania

    Zmiana zachowania

    Zdrowe dziecko chętnie je, spokojnie śpi i z chęcią bawi się z rodzicami albo rodzeństwem. Chore nie jest już tak skore do zabawy. Jeżeli malucha dręczy gorączka, wówczas może pojawić się apatia, marudzenie i zwiększona płaczliwość, której nie ucisza karmienie ani nawet noszenie na rękach. Dziecko płacze, ponieważ odczuwa ból. Jednocześnie próby karmienia często spełzają na niczym, ponieważ gorączkujący maluch nie ma ochoty na jedzenie. Jednak o ile ilość jedzenia można zmniejszyć, nie można przestać podawać dziecku picia. W czasie gorączki napoje są niezwykle ważne, gdyż łatwo o odwodnienie małego ciałka.

  • Dolegliwości żołądkowe

    Dolegliwości żołądkowe

    U niemowlaków gorączka może połączyć się z problemami żołądkowymi. Często maluchy odczuwają bóle brzucha lub są dręczone przez wymioty bądź biegunki. Powoduje to dodatkowe osłabienie organizmu.

  • Bóle mięśni

    Bóle mięśni

    Tak, jak dorosły podczas gorączki, tak i dzieci odczuwają w czasie jej trwania bóle mięśni. Dotyczy to przede wszystkim pleców oraz karku, co dla niemowląt może być szczególnie trudne do zniesienia.Jeżeli zauważy się któryś z objawów u swojego malucha, należy koniecznie zgłosić się do lekarza pediatry.