Na co pomaga terapia manualna?
Na co pomaga terapia manualna?
Można powiedzieć, że to technika z długoletnim stażem. Była stosowana w Chinach 2700 lat przed Chrystusem, a potem antycznej Grecji. Może się to wydać nieco dziwne, ale uciskanie kręgosłupa i odpowiednie ułożenie nóg, które niwelują bóle w „krzyżu”, nie są niczym nowym. Jej nazwa – chiropraktyka pochodzi z greki i znaczy dosłownie „działanie ręczne”. Podstawą tej metody jest przekonanie, że budowa i stan układów kostnego, stawowego i mięśniowego ma duży wpływ na zdrowie organizmu. Mechaniczne przywrócenie im równowagi może mobilizować go do samowyleczenia się. W Polsce takie techniki określa się mianem „terapii manualnej”, a wykonywać ją może wyłącznie lekarz lub fizjoterapeuta, który ukończył odpowiedni kurs.
Na czym polega?
W chiropraktyce chodzi głównie o manipulacje w obrębie kręgosłupa. Przywrócenie poprawnego fizjologicznie ułożenia kości i stawów może łagodzić bóle kręgosłupa, karku, głowy czy stawów kończyn, np. barku albo łokcia. Z wyników amerykańskich ankiet wynika, że spośród osób, które poddały się terapii manualnej z powodów bólu w obrębie krzyża, 66% z nich odczuło po zabiegach ulgę. Zanim rozpocznie się leczenie, lekarz musi zebrać wywiad na temat dolegliwości chorego oraz go przebadać. Niejednokrotnie wymagane jest zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa i kończyn. Zazwyczaj całość leczenia polega na przyłożeniu w odpowiednie miejsce nacisku siły, która oczywiście jest dozowana pod kątem odczuwanego bólu. To wszystko po to, by zwiększyć ruchomość danego obszaru oraz zniwelować cierpienie.
Co stosuje się w chiropraktyce?
W terapii manualnej można wykorzystać ciepło, zimno, impulsy elektryczne, techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne i te z zakresu rehabilitacyjnych oraz poradnictwo dietetyczne. Celem całości jest złagodzenie bólu, który towarzyszy pacjentowi w czasie codziennych czynności, poprawa funkcjonowania jego organizmu oraz wsparcie tego ostatniego w procesach naprawczych. Dzięki temu wiele osób odczuwa pozytywne skutki, które niesie chiropraktyka.
Stosunek nauki do technik manualnych
Przeprowadzono wiele badań, które potwierdziły, że techniki terapii manualnej są skuteczne przy różnych schorzeniach. Należą do nich między innymi: bóle w obrębie krzyża, karku, barku, bóle głowy oraz zespół cieśni kanału nadgarstka. Z opublikowanych nie tak dawno prac wynika, że techniki z zakresu chiropraktyki mogą być skuteczne w leczeniu nie tylko bólu w obrębie dolnych odcinków kręgosłupa. Udowodniono, że pomagają w bólach migrenowych oraz powiązanych z odcinkiem szyjnym kręgosłupa bólach głowy, dolegliwościach karku, problemach ze stawami kończyn oraz bólach pourazowych, np. związanych z wypadkami samochodowymi. Nie potwierdzono jeszcze skuteczności terapii manualnej w leczeniu fibromialgii, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, rwy kulszowej, astmy, nadciśnienia i nieprawidłowości stawów skroniowo-żuchwowych. Jednak nadal uważa się, że mają one duży wpływ na poprawę stanu zdrowia osób, które cierpią z powodu tych dolegliwości.
Pamiętaj o ostrożności
Terapia manualna, która została przeprowadzona nieumiejętnie lub przez osobę, która nie ma do tego uprawnień, może być szkodliwa dla organizmu. Poza drobnymi niedogodnościami typu bólów głowy, osłabienia czy bólu w miejscu manipulacji, mogą przytrafić ci się poważne powikłania, np. udar czy pogorszenie stanu przepuklin międzykręgowych. Pamiętaj więc, żeby informować lekarza o wszystkich praktykach, którym się poddajesz w celu poprawy swojego zdrowia. Niektóre z nich mogą być bardziej niestandardowe, inne mniej, ale specjalista powinien o nich wiedzieć, gdyż od tego zależy szybka pomoc w razie powikłań.