Jak chronić się przed udarem mózgu?
Jak chronić się przed udarem mózgu?
Udar mózgu to jedna z najgroźniejszych sytuacji zdrowotnych, w jakich może znaleźć się człowiek. Jeżeli do niego dojdzie, liczą się minuty, ponieważ im szybciej nadejdzie pomoc, tym mniej rozległe będą zniszczenia. Przy silnym, rozległym udarze może dojść do tak dużego uszkodzenia mózgu, że chory straci panowanie nad swoimi kończynami, a nawet mową lub wzrokiem. Aby nie narażać się na ryzyko wystąpienia udaru, warto robić wszystko, żeby mu zapobiec.
Odpowiednia waga
Aby ochronić się przed chorobą, niezbędne jest utrzymywanie odpowiedniej, stałej wagi. Nadwaga i przekroczenie 61 – 65 cm w pasie w przypadku kobiet, a 101 cm w pasie u mężczyzn może prowokować do pojawienia się problemów zdrowotnych kończących się udarem mózgu. Jeśli posiada się nadprogramowe kilogramy, warto je zrzucić, tym samym przybliżając się do zdrowia. Szczupła sylwetka zapewni nie tylko poprawne krążenie krwi, lecz również więcej energii do działania.
Odpowiednie ciśnienie krwi
Wpływ wysokiego ciśnienia krwi na możliwość wystąpienia udaru mózgu jest ogólnie stwierdzona. Im wyższe ciśnienie, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do powikłań w postaci lekkiego bądź silnego udaru. Z tego powodu należy kontrolować ciśnienie, pamiętając, że poprawne powinno utrzymywać się na poziomie 140/90. Gdy odkryje się u siebie wysokie ciśnienie, należy skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze od razu potrzebne są leki, często udaje się ciśnienie obniżyć, korzystając z diety, ćwiczeń i szeroko pojętej aktywności fizycznej.
Ograniczenie alkoholu
Alkohol nigdy nie jest dobry dla zdrowia, a spożywany w nadmiarze szkodzi mu szczególnie wyraziście. Nie chodzi tylko o możliwość uzależnienia ani marskość wątroby, lecz również o zwiększone ryzyko pojawienia się udaru mózgu. Przez nadmierne spożywanie alkoholu układ krwionośny oraz mózg funkcjonują gorzej. Niezbędne jest zatem odstawienie nadmiaru procentów. Kieliszek wina czy niewielka butelka piwa dziennie nie zaszkodzą, jednak nawet taką ilość lepiej ograniczyć do minimum.
Opanowanie stresu
Aby uchronić się przed udarem, niezbędne jest także opanowanie nadmiernego, codziennego stresu. Powoduje on nadwyrężenie układu nerwowego. Co istotne, podczas stresu wytwarza się adrenalina, która powoduje, że do mózgu i serca dostaje się więcej krwi, a jej ciśnienie wzrasta. To gotowy przepis na wystąpienie problemów zdrowotnych oraz udaru mózgu. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto zapewniać sobie codzienny relaks, odpoczynek po pracy i szkole oraz aktywność fizyczną, która powoduje, że stres jest redukowany.
Odpowiednie minerały i witaminy
Niedobrze odżywiony organizm, któremu brakuje cennych elementów, to łatwy łup dla wszelkiego rodzaju schorzeń. Oznacza to, że konieczne jest jedzenie warzyw, owoców, nabiału, aby braki były zawsze uzupełniane. W newralgicznych momentach – zapracowanie, zima – można uzupełniać niedobry poprzez odpowiednie tabletki, zestawy witamin, dostępne w aptece.