Jakie są przyczyny bólu podbrzusza?

Opiekun artykułu: hetmanowski
Advertising
Jakie są przyczyny bólu podbrzusza?

Jakie są przyczyny bólu podbrzusza?

Ból podbrzusza może być wskazówką, że w organizmie rozwija się nieprzyjemna choroba. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które ze względu na narządy płciowe umiejscowione w tym rejonie ciała narażone są na odczuwanie nieprzyjemności. Nie każdy ból podbrzusza, zwłaszcza taki, który trwa chwilę, oznacza chorobę, jednak gdy powtarza się albo jest przewlekły, warto zainteresować się nim i zbadać.

Advertising
Advertising
  • Endometrioza

    Endometrioza

    Niektóre bóle podbrzusza związane są z cyklem miesiączkowym kobiety. Jednym z nich jest endometrioza, zwana również gruczolistością. Odczuwana jest jako ostry ból w trakcie miesiączki lub tuż przed jej rozpoczęciem. Zdarza się, że pojawia się również w trakcie okresu, jak i podczas stosunku lub oddawania stolca. W trakcie rozwoju choroby pojawiają się bolesne guzki, które są wyczuwalne podczas badania dopochwowego.

  • Pęknięcie torbieli

    Z torbieli istniejących w jajnikach często kobiety nie zdają sobie sprawy, póki fakt ich istnienia nie wyjdzie na jaw w trakcie badanie ginekologicznego albo torbiel nie pęknie. Wywołuje to nagły ból w podbrzuszu. Na początku jest on mocno odczuwalny, lecz z każdą godziną słabnie. Może dojść również do pojawienia się krwawienia z pochwy, nudności albo wymiotów. Rzadziej pojawia się sztywność brzucha. Gdy do tego dojdzie, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

  • Skręt przydatków

    Skręt przydatków

    Zapalenie przydatków to jedna z częściej występujących chorób kobiecych, czasami nieleczonych ze względu na brak objawów. Objawy daje jednak skręt przydatków, który jest nagłym, ostrym bólem w boku. Przypomina tym samym kolkę, zwłaszcza jeśli pojawia się z przerwami. Dodatkowo, poza bólem, pojawia się tkliwość szyjki macicy, nudności oraz wymioty. Czynnikiem ryzyka jest natomiast ciąża albo powiększenie jajnika.

  • Stan zapalny miednicy

    Stan zapalny miednicy

    Zapalenie miednicy również związane jest z narastającym bólem w podbrzuszu. Miednica jest coraz bardziej obolała, a jednocześnie pojawia się wydzielina, śluz, który zaczyna wydobywać się z szyjki macicy. Czasami pojawia się gorączka albo ból w trakcie oddawania moczu, podobny do bólu towarzyszącego zapaleniu pęcherza moczowego. Pojawić się może tkliwość podczas ucisku oraz ból w czasie stosunku.

  • Zrosty

    Zrosty

    W przypadku zrostów ból nie pojawia się nagle, znienacka, lecz stopniowo narasta, stając się w pewnym momencie przewlekłym bólem miednicy. U niektórych kobiet ból objawia się po raz pierwszy w czasie stosunku. Zrosty nie dają objawów związanych z krwawieniem albo wydzieliną. Pojawiają się jedynie wymioty albo nudności. Problem ten może pojawić się u kobiet, które przeszły operacje brzuszne.