Jakie są mity na temat zdrowia, w które nie powinniśmy wierzyć?
Jakie są mity na temat zdrowia, w które nie powinniśmy wierzyć?
Istnieje wiele błędnych przekonań na temat różnego rodzaju schorzeń – wierzymy często w informacje dotyczące naszego zdrowia, które nie mają żadnego potwierdzenia w nauce. Często przejmujemy je od naszych babć czy cioć i przekazujemy dalej, nie weryfikując ich prawidłowości. Niektóre traktujemy z przymrużeniem oka, większość jednak całkiem poważnie. W poniższym artykule znajdziesz te najpopularniejsze i najczęściej powielane – choć nie mające potwierdzenia przez medyków – informacje na temat zdrowia.
Jeśli wyjdziesz na dwór z mokrą głową, to zapewne się przeziębisz
Jest to oczywiście mit – faktem jest jedynie to, że może Ci się zrobić zimno. W Anglii zostało nawet przeprowadzone doświadczenie, mające na celu weryfikację tego zjawiska. Zmoczenie głowy przed wyjściem na dwór nie wpłynęło w żaden sposób na wystąpienie wirusa grypy czy przeziębienia. Wniosek jest zatem taki, że zimna woda nie osłabia naszego układu odpornościowego (eksperyment taki wykonano również na osobach, które miały założone przed wyjściem na dwór mokre skarpetki). Błędne jest także przekonanie o tym, że siedemdziesiąt pięć procent naszego ciepła tracimy przez głowę – to szacunki wyliczone na podstawie budowy ciała dziecka, a nie dorosłego człowieka!
Jeśli zrobisz zeza, to już Ci tak zostanie
Zapewne każdy z nas pamięta z dzieciństwa tę przestrogę. W ten sposób zezem straszyli nas nasi rodzice i nauczyciele. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że krzyżowanie oczu może mieć jakikolwiek wpływ na stan wzroku. Jeśli więc Twoje dziecko robi tak, aby naśladować zezowatą postać z bajki lub w żartach – nie strasz go. Jeśli jednak zauważysz, że jego tęczówki są skrzywione cały czas, warto udać się do lekarza – może to bowiem oznaczać problemy ze wzrokiem.
Jeśli połkniesz gumę do żucia, zostanie w Twoim żołądku na siedem lat
To oczywiście kolejny mit! Nie należy połykać gumy do żucia – to jasne – nie służy ona bowiem do spożywania, tylko do żucia. Ale nieprawdą jest, że będzie zalegała w żołądku latami. Zostanie oczywiście wydalona w ciągu kilku dni. Wprawdzie soki żołądkowe nie poradzą sobie z nią tak szybko, jak z innym jedzeniem, ale przeniknie ona przez nasz układ pokarmowy wraz z płynami i opuści go po maksymalnie trzech – pięciu dniach.
Jabłko lekiem na wszystko
Wielu twierdzi, że zjedzenie jednego jabłka dziennie zapewni nam zdrowie. Wprawdzie jabłko jest bardzo zdrowe i korzystnie wpływa na nasz układ trawienny, ale o wiele korzystniejsze dla naszego zdrowia są np. jagody. Są one bogate przede wszystkim w błonnik oraz antyoksydanty. Możemy je także dodać do jogurtu naturalnego i musli, co sprawi, że będziemy mieli prawdziwą dawkę zdrowia. Ponadto nie należy tej rady traktować dosłownie – wprawdzie jagody wpływają pozytywnie na nasz organizm, jednakże powinniśmy spożywać różne owoce i warzywa, by dostarczać sobie wszystkich witamin i mikroelementów.