Jaka dieta może zastąpić głodówkę?
Jaka dieta może zastąpić głodówkę?
Głodówka, znana ludzkości od tysiącleci, to skuteczny i prosty sposób oczyszczania organizmu oraz redukcji wagi. Należy jednak pamiętać, że we wszystkim konieczny jest umiar, a skrajności nam zdecydowanie nie służą. Dlatego prawdziwa głodówka, kiedy przyjmuje się tylko wodę, nie powinna trwać dłużej niż jeden – dwa dni. Może ją doskonale zastąpić odpowiednio skomponowana, zdrowa dieta. Dzięki temu poprawimy kondycję organizmu, unikając szkodliwych następstw głodówki.
Gotowe soki owocowe zawierają dużo cukru, często są przygotowywane z koncentratu. Do diety oczyszczającej można włączyć jedynie świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw, nie zawierające żadnych dodatków chemicznych.
Dlaczego restrykcyjne diety są szkodliwe?
Restrykcyjne diety, w tym głodówka, mogą okazać się bardzo szkodliwe. Pobieramy wtedy bardzo mało pokarmu (lub w ogóle nie jemy), co ma prowadzić do usunięcia toksyn i redukcji tkanki tłuszczowej. W efekcie możemy zatruć organizm toksynami, gdyż aby je usunąć, potrzebna jest masa, najlepiej błonnik z warzyw i owoców. Samo picie wody może nie wystarczyć do detoksykacji, a jeśli z kolei pijemy wody zbyt dużo, może dojść do niebezpiecznego zaburzenia równowagi elektrolitowej. Dlatego gdy ktoś koniecznie chce przeprowadzić dłuższą głodówkę, powinien to robić pod kontrolą lekarza.
Jakie produkty wspomagają detoks?
Są produkty spożywcze, które w dużym stopniu ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu, powodując, że zostają one po prostu wydalone. Należy do nich przede wszystkim błonnik, dlatego dieta oczyszczająca powinna zawierać dużo warzyw (także surowych) i owoców. Warto także spożywać skwalen, który ma zdolność oczyszczania organizmu. Toksyny rozpuszczają się w skwalenie, który jest lipidem (choć nie jest to tłuszcz) i zostają wydalone wraz z kałem bez szkody dla organizmu. Doskonałym źródłem skwalenu jest amarantus, który poza tym zawiera wiele cennych substancji, między innymi antyoksydantów. Detoksowi służy również picie zielonej herbaty. Z ziół warto polecić bogaty w polifenole czystek (cistus incanus).
Odkwaszanie organizmu
Oczyszczenie organizmu wymaga oczywiście usunięcia wszelkich toksyn, trzeba jednak również pamiętać o równowadze kwasowo-zasadowej. Organizm zakwaszony zatrzymuje wodę, reakcje chemiczne w komórkach nie zachodzą bowiem poprawnie w zbyt kwaśnym środowisku. Czujemy się źle, długotrwałe i silne zakwaszenie prowadzi do wystąpienia poważnych chorób. Gdy organizm jest zakwaszony, trzeba wprowadzić do diety owoce i warzywa, a także silnie zasadotwórczą kaszę jaglaną. Kasza jaglana włączona do codziennego jadłospisu zapewnia nam zdrowie, radość życia i szczupłą sylwetkę.
Co zakwasza nasz organizm?
Na liście produktów silnie zakwaszających organizm znajduje się wiele produktów, które spożywamy na co dzień. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że są one łatwo dostępne, przyzwyczailiśmy się do nich i najzwyczajniej je lubimy. Warto jednak zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze – krótkotrwała przyjemność jedzenia lub picia czegoś niezdrowego czy kondycja naszego organizmu? Z diety oczyszczającej te produkty muszą zniknąć, a potem należałoby ich spożycie zdecydowanie ograniczyć. Z czego zatem rezygnujemy? Na pewno z alkoholu, czarnej kawy i herbaty, napojów gazowanych (zwłaszcza zawierających aspartam), chipsów i innych słonych przekąsek, słodyczy, białego pieczywa, białego ryżu, dań gotowych z dodatkiem glutaminianu sodu i chemicznych barwników oraz konserwantów, tłustego mięsa i wędlin. Zamiast tych produktów wprowadzamy do diety owoce i warzywa, zdrowe jajka („0” lub „1”), pestki i orzechy, ciemne pieczywo, ciemny ryż, zieloną herbatę i wodę mineralną.