Jak stracić kilogramy na diecie Haya?
Jak stracić kilogramy na diecie Haya?
Dieta Haya to inaczej dieta rozdzielna, polegająca na łączeniu lub niełączeniu pewnych składników spożywczych. Wedle twórcy diety, doktora Williama Haya, zadaniem diety jest nie tyle odchudzić stosujące ją osoby, co wspomóc leczenie chorób. Dotyczy to zarówno chorób związanych z układem pokarmowym, jak i krwionośnym czy oddechowym.
Główna zasada diety
Zanim zacznie się stosować dietę Haya, trzeba poznać jej podstawową zasadę. Jest nią niełączenie ze sobą białek oraz węglowodanów w jednym posiłków. Twórca diety uznał, że w momencie, gdy są one łączone, pojawiają się różne enzymy do ich trawienia, a to nie jest korzystne dla układu pokarmowego i całego organizmu. Dodatkowo takie połączenie jest obciążeniem dla ciała, co może doprowadzić do nadwagi.
Warzywa i owoce
Podstawą diety Haya są warzywa oraz owoce, które można jadać praktycznie bezkarnie. Dotyczy to wszystkich warzyw oraz owoców, chociaż ze względu na znajdujący się w owocach cukier, nie należy przesadzać z ilością. Zdarza się, że owoce również tuczą.
Białka i węglowodany
Z kolei białka i węglowodany nie powinny nie tylko być łączone, lecz również nie powinny pojawiać się w diecie przesadnie często. Według diety Haya należy ograniczyć ich ilość do 2 – 3 razy dziennie, zawsze osobno.Jednocześnie, konieczne jest pilnowanie zasady 4 godzin odstępu pomiędzy jednym posiłkiem a drugim, co zmniejszy uczucie głodu, nie pozwoli na przejadanie się oraz wygłodzenie organizmu.
Czego nie jeść na diecie?
Istnieje również grupa produktów, która jest na diecie Haya całkowicie zakazana. Dotyczy to głównie przetworzonych produktów, takich jak parówki, jednak nie tylko. Z diety powinny być wyłączone słodycze, cukry, fast foody, alkohol oraz słodkie napoje gazowane, jak również mocna kawa i herbata. Niezbędne jest także unikanie czerwonego mięsa.
Wady i zalety
Jak każda dieta, tak również dieta Haya ma swoje wady oraz zalety. Do najczęściej wymienianych wad należą:
* brak możliwości podjadania pomiędzy posiłkami,
* trzymanie się ustalonego jadłospisu.
Jednak znacznie więcej jest zalet diety niż jej wad. Należą do nich przede wszystkim:
* wspomaga łagodzenie napięcia nerwowego,
* działa pozytywnie na układ krążenia, układ oddechowy, układ pokarmowy,
* wspomaga i przyśpiesza metabolizm,
* wpływa na oczyszczanie ciała z toksyn.