Jak zrobić wino śliwkowe?
Jak zrobić wino śliwkowe?
Wino nie musi być wykonywane jedynie z winogron. Dobrym napojem jest również wino śliwkowe, które bywa znacznie łatwiejsze do zrobienia, a w smaku nie jest gorsze od tradycyjnych win. Trzeba jedynie pamiętać, że do wina nadają się śliwki słodkie w różnych odmianach, które sprawią, że powstały alkohol będzie idealny jako deser albo jako dodatek do deserów.
Składniki na wino
Do przyrządzenia wina potrzebny jest zestaw odpowiednich składników. Wśród nich powinny znaleźć się następujące elementy:
* 8 kg mirabelek,
* 2,8 kg cukru,
* matka drożdżowa,
* 4,5 l wody,
* 5 g kwasku cytrynowego.
Zamiast mirabelek można użyć również węgierek, choć powinny być one bardzo soczyste. Wtedy wystarczy nie 8 kg, a 7 kg, aby uzyskać dobre wino.Krok pierwszy
Przygotowane śliwki należy dokładnie umyć pod zimną wodą, wybierając przy tym zbędne gałązki oraz listki, które mogły zaplątać się pomiędzy nie. Każdą śliwkę przekroić na pół i pozbawić pestki. Jeżeli podczas tego procesu zauważy się robaczywe owoce, trzeba je wyrzucić.
Krok drugi
Przygotowane śliwki zmiażdżyć przy pomocy łyżki albo pokroić na bardzo niewielkie kawałki i wrzucić do dużego garnka bądź do dużego szklanego naczynia. Sparzyć całość wrzącą wodą, pozostawić do ostudzenia. Gdy śliwki będą już chłodne, należy dodać drożdże i pozostawić całość na 2 dni, w ciepłym, ale nie gorącym miejscu.
Krok trzeci
Po upływie 2 dni ze śliwek wygnieść sok. Cały uzyskany w ten sposób płyn przecedzić przez płótno albo przez czystą lnianą szmatkę sporych rozmiarów.Wodę przelać do garnka i dodać cukier. Zagotować, aż do rozpuszczenia się cukru i połączenia go z płynem. Pozostawić do ostudzenia.
Krok czwarty
Do dużego gąsiora wlać uzyskany syrop śliwkowy, pożywkę, kwasek i pozostawić, aby fermentowało. Jak najczęściej należy zbierać powstający na wierzchu osad. Kiedy wino będzie już sklarowane, można przelać je do butelek. Odstawić jeszcze na 2 tygodnie w zacienione miejsce, po czym popijać wedle uznania – do deseru lub po obiedzie.