Jak zrobić dobry masaż żuchwy?

Opiekun artykułu: chura
Advertising
Jak zrobić dobry masaż żuchwy?

Jak zrobić dobry masaż żuchwy?

Dla niektórych bóle żuchwy są niezrozumiałe, inni cierpią z ich powodu niezwykle często. Są one tym trudniejsze do zniesienia, że powodują bóle skroni, karku, a nawet całej głowy. Tabletki przeciwbólowe nie są w tym przypadku skuteczną pomocą, ponieważ problem leży w mięśniach, które są nadmiernie spięte i w których pojawiają się zakwasy. Leczenie oraz zapobieganie bólom żuchwy jest możliwe głównie poprzez wykonywanie masażu.

Advertising
Advertising
  • Pierwszy krok

    Pierwszy krok

    Masaż powinien być wykonywany w spokojnym miejscu, bez nerwów oraz hałasu z każdej strony. Po znalezieniu takiego zakątka można przejść do masowania. Opuszkami palców rozpocząć masowanie karku, w tym okolice za oraz pod uszami. Nacisk powinien być jednocześnie delikatny i wyrazisty oraz trwający przez 5 minut.

  • Drugi krok

    Drugi krok

    W kolejnym etapie masowania palce należy ułożyć nad potylicą. Uciskać i przytrzymywać palce w tym miejscu przez chwilę, po czym puszczać. Powtórzyć to kilka razy, uciskając oraz puszczając, wykonując tym samym masaż mięśni karkowych, który powinien w sumie trwać 4 minuty.

  • Trzeci krok

    Trzeci krok

    Następny krok masażu może być trudniejszy do wykonania samodzielnie, ale zawsze można poprosić kogoś o pomoc. Należy przyłożyć ręce – zwinięte w pięści – do mięśni czworobocznych karku i zacząć masować, delikatnie uciskając przez 3 – 4 minuty, aż do poczucia rozluźnienia. Przyniesie ono ulgę w bólu, lecz nie jest ostatnim etapem masażu żuchwy oraz jej okolic.

  • Czwarty krok

    Czwarty krok

    Rozluźnić mięśnie żuchwy i rozpocząć masaż opuszkami palców, masując delikatnie obie jej strony. Należy wykonywać masowanie opuszkami palców, okrężnie, bez uciskania i zadawania sobie bólu. Jeżeli mięśnie są bardzo napięte, może pojawić się pewien dyskomfort, ale to właśnie to uczucie trzeba dokładnie rozmasować. Ten etap masażu powinien trwać 5 – 7 minut. Masażowi powinny podlegać nie tylko obszary bliżej skroni, które często są najbardziej obolałe i powodują problemy podczas otwierania ust. Ważne jest masowanie także całych policzków. Jednocześnie masowanie żuchwy powinno przez 2 – 3 minuty odbywać się przy lekko rozchylonych ustach.