Jak zrobić ceglane ścieżki w ogrodzie bez użycia cegieł?
Jak zrobić ceglane ścieżki w ogrodzie bez użycia cegieł?
Marzą ci się piękne ceglane ścieżki w ogrodzie albo ułożone z cegieł patio, ale nie masz środków ani czasu na remont, a poza tym przeraża cię związany z tym bałagan? Jest na to sposób. Poświęcając trochę czasu na malowanie, możesz uzyskać bardzo ciekawy efekt. Potrzebujesz jedynie odpowiednich materiałów, projektu – i możesz zaczynać. Jak zrobić ceglane ścieżki w ogrodzie bez użycia cegieł, dowiesz się z tego artykułu.
Przygotowanie projektu
Zaplanuj swoją pracę. Sprawdź, z czego wykonane zostały ścieżki w twoim ogrodzie lub patio. Najłatwiej będzie ci zaaranżować płaską i równą betonową powierzchnię. Poradzisz sobie także z betonowymi płytami chodnikowymi, a nawet asfaltem. Nadaje się każda powierzchnia, którą można pomalować. Natomiast jeśli masz ścieżki kamienne, pomyśl raczej o odświeżeniu kamienia i pokryciu odpowiednim impregnatem, pomalowanie jedynie by go zniszczyło. Ustal, ile masz powierzchni do pomalowania i oceń ilość potrzebnej farby.
Jaką farbę kupić?
Ważny jest zarówno kolor farby, jak i jej typ. Barwę należy dobrać tak, by była widoczna na danym podłożu i odpowiadała kolorowi prawdziwej cegły. Musi to być farba do użycia na zewnątrz, a także odporna na ścieranie. Nowoczesne farby do betonu są estetyczne i trwałe. Oferta jest bogata i na pewno uda się znaleźć coś odpowiedniego. Farbami przeznaczonymi do asfaltu można malować także na betonie. Jeśli chcemy uzyskać powłokę odporną na ścieranie, możemy zdecydować się na farby przeznaczone do malowania znaków na nawierzchniach dróg.
Przygotowanie narzędzi
Do pracy będziemy potrzebowali wałka odpowiedniego dla danego rodzaju farby oraz pasującej do niego rozmiarem tacki, a także szablonu. Szablon trzeba wykonać samodzielnie z grubej tektury czy kartonu. Rozmiar szablonu zależy od tego, jakiej szerokości są ścieżki w naszym ogrodzie. Nie powinien być zbyt mały, bo wtedy powtarzający się często wzór nie będzie ładnie wyglądał. Do wycięcia szablonu będziemy potrzebowali ostrego nożyka do tapet. Aby zaprojektować ładny układ cegieł, warto obejrzeć zdjęcia wykonanych z cegieł murków czy dekoracji ścian. Usunięte fragmenty szablonu pomalujemy jako cegły, pozostała powierzchnia pozostanie niepomalowana i będzie imitować zaprawę murarską.
Przygotowanie podłoża
Jeżeli występują w podłożu bardzo duże ubytki, trzeba je naprawić, na przykład cementem. Nie musimy być perfekcyjnie dokładni, używana przez jakiś czas cegła też nie jest idealnie równym materiałem – nasz malunek będzie wyglądał bardziej realistycznie. Podłoże powinno być czyste, należy usunąć piach, kawałki gruzu i inne zanieczyszczenia. Najlepiej powierzchnię zamieść, a następnie umyć, korzystając z węża ogrodowego. Kiedy przeschnie, przystępujemy do malowania.
Jak pomalować ceglaną ścieżkę?
Przykładamy szablon do powierzchni i malujemy wałkiem. Starajmy się, by szablon nie zachodził na już pomalowane miejsca, a także, by nie pozostawiać przerw. Im staranniej wykonamy naszą pracę, tym ciekawszy będzie efekt.