Jak z powodzeniem uprawiać żurawinę?

Opiekun artykułu: iowna
Advertising
Jak z powodzeniem uprawiać żurawinę?

Jak z powodzeniem uprawiać żurawinę?

Żurawina kojarzona jest przede wszystkim z rośliną, której owoce mają bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy. Są także cennym składnikiem różnego rodzaju potraw, szczególnie mięsnych. Najczęściej spotyka się je w formie suszonych owoców o lekko cierpkim smaku, które można jeść jak przekąskę. Jednak zamiast kupować, można zacząć uprawiać ją samodzielnie i mieć własne owoce do domowego zastosowania.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko dla żurawiny

    Stanowisko dla żurawiny

    Żeby żurawina poprawnie rosła, zakwitła i wydała owoce, potrzebuje przede wszystkim dobrego podłoża. Jest nim gleba próchnicza o odpowiednim odczynie kwasowości od 3,2 pH po 4,5 pH. Dodatkowo koniecznie powinna być wilgotna, ponieważ w zbyt suchej ziemi żurawina nie będzie poprawnie zapuszczała korzeni. Warto zadbać również o to, żeby górna warstwa gleby była odpowiednio przepuszczalna. Żurawina ma stosunkowo kruchy system korzeni, więc za ciężka ziemia nie pozwoli na ich rozwój. Dodatkowo przepuszczalna górna warstwa pozwoli na przyswajanie azotu. Poza odpowiednią ziemią, wybierając miejsce dla żurawiny należy wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione. Żurawina posadzona w miejscu zacienionym szybko uschnie.

  • Podlewanie żurawiny

    Podlewanie żurawiny

    To, że żurawina lubi podłoże wilgotne, nie oznacza, że dobrze znosi nadmiar wody. Sadząc ją, trzeba unikać terenów podmokłych oraz dbać o zachowanie odpowiedniej wilgoci w trakcie uprawy. Powinna ona utrzymywać się na poziomie nie większym niż 40 centymetrów. W czasie podlewania trzeba zwracać uwagę na stan gleby, aby mieć pewność, że korzenie nie mają zbyt wiele wody. Mogłoby to spowodować gnicie rośliny. Jednocześnie w czasie kwitnienia należy uważać, żeby nie doprowadzić ziemi do suchości. Żurawina źle znosi suchą ziemię oraz suszę, więc gdy pojawiają się kwiaty, trzeba wzmóc pielęgnację rośliny.

  • Nawożenie żurawiny

    Nawożenie żurawiny

    Żurawina jest wymagającą rośliną pod względem gleby, dlatego potrzebuje nawożenia. Nie jest to jednak potrzeba do spełniania co tydzień, lecz jedynie trzy razy do roku. Pierwszy raz powinno się nawozić żurawinę na początku wiosny, kiedy zaczyna wzrastać. Nawóz azotowy pobudzi ją do lepszego rośnięcia. Drugie nawożenie powinno mieć miejsce latem, w okresie kwitnienia, a ostatnie jesienią. W czasie ostatniego najlepiej używać nawozów siarczanowych lub fosforowych, dzięki nim roślina odżywi się po kwitnieniu oraz wydaniu owoców, a także będzie przygotowana na zimowanie oraz wzrost w przyszłym sezonie. Jest to istotne dla każdego, kto planuje uprawiać żurawinę dłużej niż rok.

  • Pielęgnacja żurawiny

    Pielęgnacja żurawiny

    Nie tylko dobra gleba i podlewanie liczą się w czasie uprawiania żurawiny. Istotne są również zabiegi pielęgnacyjne, w tym przycinanie oraz ściółkowanie. Przycinać najlepiej na początku wiosny. Dotyczy to przede wszystkim zbyt mocno rosnących pędów. Obcięcie ich spowoduje lepszy wzrost tych pędów, na których będą zawiązywać się owoce. Z kolei ściółkowanie należy stosować jedynie raz na kilka lat, posypując ziemię pomiędzy żurawiną warstwą piasku.