Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Opiekun artykułu: samy
Advertising
Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Czasami chcemy i potrzebujemy zmian. Często decydując się na nie, zaczynamy od siebie – zmieniamy fryzurę, farbujemy włosy, zmieniamy zawartość naszej szafy. Malujemy w pokoju, wymieniamy meble. Rzadziej decydujemy się radykalnie zmienić nasze otoczenie, np. diametralnie przerobić ogród. A przecież jest to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, szczególnie latem – miła odmiana zapewne dobrze zrobi i jemu, i nam. Ogrody japońskie mogą stać się naszą inspiracją. Wielu z nas kojarzą się z baśniowością, sielanką, dokładnością i harmonią, która przejawia się przede wszystkim w drzewkach bonsai. W stu procentach japoński ogród oczywiście byłoby niezwykle trudno stworzyć. Ale przecież nikt nie zabroni nam dodać do swojego standardowego ogródka kilku orientalnych elementów, prawda? Co zmieniać i w jaki sposób – podpowie Ci to lektura poniższego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Planujemy zmiany

    Planujemy zmiany

    Ważne, aby w Twoim nowym ogrodzie wszystko do siebie pasowało. A zatem nie rób niczego bez planów. Zacznij zmiany od szkiców, które pozwolą Ci rozplanować dokładnie każdy element. W zależności od tego, czego dokładnie chcemy i na co pozwalają nam środki finansowe, możemy zmodyfikować poszczególne elementy lub zmienić dosłownie wszystko. Uruchom wyobraźnię, weź kartkę i ołówek i zacznij działać. Planując zmianę roślin, uważajmy na kupowanie tych bardzo orientalnych. Często źle czują się w naszym klimacie, są niezwykle trudne do utrzymania, mogą szybko stracić swój urok. Poszukaj czegoś w gatunkach rodzimych, które przetrwają nasze polskie pogodowe anomalie. Przecież wiele krajowych roślin można wystylizować na orientalne. Możesz przycinać drzewka, co nada im karłowatego kształtu – będą przypominać bonsai. Mile widziane są także niezwykle charakterystyczne dla tej stylistyki mchy.

  • Alejki i oczka wodne

    Alejki i oczka wodne

    Kolejny krok to wyznaczenie alejek. Zadbaj o to, aby wyglądały one najbardziej naturalnie, jak tylko się da. Nie powinny one absolutnie przecinać się pod kątem prostym, ale być spontanicznie porozmieszczane po całym terenie. To, że nie mają być geometryczne, nie oznacza, że ma to być kompletny nieład. Po prostu powinny harmonijnie się ze sobą łączyć i współgrać. Dobrze, aby były one wysypane delikatnym żwirem lub ewentualnie wyłożone otoczakami – będą się ładnie odznaczały na tle zieleni. Uroku dodają elementy wodne: oczka, fontanny, a nawet małe wodospady. Mile widziane jest oczko wodne, nad którym pojawi się mostek – nieodzowny element japońskiego stylu. Oczka warto przyozdobić właśnie fontanną, wpuścić w nie małe, kolorowe rybki. Wówczas całość będzie miała dosłownie bajeczny charakter.

  • Elementy wykańczające całość

    Całość domykają elementy ozdobne – np. pojedyncze kamienie w oryginalnych kształtach. Możemy wyłożyć nimi oczko wodne lub gdy są większe, zrobić z nich osobną konstrukcję, którą z czasem porośnie mech. Całość kompozycji urozmaicić można także ciekawie ukształtowanymi konarami czy pieńkami – tutaj wszystko zależy już od indywidualnego gustu, kreatywności i inwencji twórczej. Do tego dzwoneczki powietrzne, latarenki i czujesz się jak w ogrodzie na przedmieściach Tokio.