Jak zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

Opiekun artykułu: placebo
Advertising
Jak zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

Jak zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

Oświetlenie to bardzo ważny element aranżacji ogrodu i nie powinno się o nim zapominać. Gdy po zmroku w ogrodzie robi się ciemno, nie tylko traci on swoje walory estetyczne, stając się miejscem ciemnym i mało przyjemnym, ale także pojawia się zagrożenie. W mroku trudniej dostrzec ewentualnego intruza, natomiast łatwo o jakiś wypadek – chociażby skręcenie nogi na niewidocznym w ciemnościach stopniu. Dlatego warto zainwestować w oświetlenie swojego ogrodu. Jak zainstalować oświetlenie w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Bezpieczeństwo

    Bezpieczeństwo

    Ogród tworzy otoczenie naszego domu, i oczywiste jest, że na zewnątrz posesji chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Zalegające wokół ciemności raczej temu nie sprzyjają, dlatego trzeba zadbać o oświetlenie pewnych newralgicznych miejsc. Z pewnością należy oświetlić wejście do domu, a także okolice bramy i furtki. Ważne są także podjazd do garażu oraz ścieżka prowadząca od bramy do wejścia. Bezpieczeństwo zapewnia nam także zainstalowanie lampek wzdłuż ścieżek ogrodowych i stopni, nie potkniemy się wtedy po zapadnięciu zmroku. Koniecznie trzeba oświetlić brzegi oczka wodnego. Oświetlony taras (na przykład zamontowanymi na ścianie domu kinkietami) zachęca do relaksu także późnym wieczorem.

  • Ogród rzeźbiony światłem

    Ogród rzeźbiony światłem

    Umiejętne oświetlenie ogrodu czyni z niego po zmroku naprawdę czarodziejskie miejsce. Dlatego warto skorzystać na etapie projektowania z porad specjalisty w dziedzinie architektury krajobrazu. Właściwe operowanie światłem kształtuje przestrzeń ogrodu, wydobywa ciekawe szczegóły, wykorzystuje walory rzucanego przez różne obiekty cienia. Światło podkreśla fakturę i kolor ścian budynku, wydobywa z cienia ciekawe dekoracje czy rośliny, umożliwia podziwianie ich na tle rzucanego przez nie cienia. Oświetlone oczko wodne staje się wieczorem prawdziwie romantycznym miejscem.

  • Typy oświetlenia ogrodowego

    Typy oświetlenia ogrodowego

    Oświetlenie ogrodu może być stałe (zasilane z instalacji elektrycznej) oraz mobilne (solarne). Można oczywiście łączyć elementy obu systemów. Instalacja ogrodowa wykorzystuje niskie napięcie i wymaga zainstalowania transformatora. Powinna być podzielona na kilka niezależnych obwodów, aby oświetlenie niektórych miejsc (na przykład altany czy patio) można było włączać tylko w razie potrzeby. Projekt instalacji powinna wykonać osoba uprawniona. Z kolei ekologiczne oświetlenie solarne można dowolnie rozmieścić, więc choć daje mniej światła niż tradycyjne, jest godne polecenia, tym bardziej że jest wiele rodzajów lampek o ciekawych kształtach.

  • Jak zmniejszyć koszty?

    Jak zmniejszyć koszty?

    Jeśli zdecydujemy się na stałe oświetlenie ogrodu, będziemy musieli płacić za zużyty prąd. Dlatego warto oświetlać tylko te części ogrodu, których w danym momencie używamy. Poza tym ekonomicznym rozwiązaniem są lampy z czujnikami ruchu, które włączają się tylko w razie potrzeby. Aby uprościć sobie sterowanie systemem, można zainstalować oświetlenie zmierzchowe i odpowiednio je zaprogramować. Lampy ledowe, zużywające niewiele prądu, doskonale sprawdzą się jako światła bezpieczeństwa wzdłuż alejek ogrodowych, schodów, oczek wodnych. Natomiast lampki solarne ładują się w dzień, a potem oddają zgromadzoną energię, świecąc nawet do 12 godzin.