Jak dbać o oczko wodne?

Opiekun artykułu: urte
Advertising
Jak dbać o oczko wodne?

Jak dbać o oczko wodne?

Oczko wodne jest piękną ozdobą naszego ogrodu. Miło się przy nim odpoczywa, podziwiając rośliny wodne i pływające w stawku ryby. O oczko wodne trzeba jednak starannie dbać. Zamulona woda pełna glonów nie pachnie ładnie i wygląda nieestetycznie, a ryby w niej giną. Dlatego ważna jest z jednej strony staranna pielęgnacja, z drugiej – stosowanie właściwych środków oraz sprzętu. Jak dbać o oczko wodne, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Czysta woda

    Czysta woda

    Ideałem jest czysta woda w oczku wodnym. Aby tak było, powinna ona mieć właściwe pH. Do wody nie powinny się dostawać liście czy resztki roślin, które butwiejąc, powodują zachwianie równowagi biologicznej, co przyczynia się do rozmnażania glonów. W wodzie nie powinno być chloru, amoniaku, metali ciężkich, fosforanów. Wodę przeznaczoną do naszego stawku, niezależnie od tego, czy jest to deszczówka, czy pochodzi z sieci wodociągowej albo ze studni, należy uzdatnić, tak aby jej skład odpowiadał wymaganiom roślin wodnych, ryb i skorupiaków ograniczających namnażanie się glonów. W tym celu używa się specjalistycznych preparatów.

  • Wiosenne porządki

    Wiosenne porządki

    Wiosenne porządki w oczku wodnym są obowiązkowe. Trzeba usunąć pozostałości liści oraz resztki roślin, które rozkładają się, wydzielając szkodliwe fosforany i amoniak. Szkodzi to rybom i powoduje rozrost glonów. Do wody należy dodać naturalne produkty, które dzięki zawartości odpowiednich bakterii zapewniają równowagę biologiczną w stawie. Powoduje to oczyszczenie wody i zapobiega kwitnieniu glonów. Można także zastosować środki chemiczne zapobiegające rozwojowi glonów albo sterylizatory, emitujące promienie ultrafioletowe.

  • Jak posprzątać w stawie?

    Jak posprzątać w stawie?

    Bardzo przydatnym urządzeniem jest odkurzacz do oczek wodnych. Umożliwia on oczyszczenie dna zbiornika z glonów, resztek organicznych i innych zanieczyszczeń, a także zalęgającego na dnie mułu. Usuwanie mułu jest konieczne, gdyż jeśli poruszymy go, do wody dostaną się toksyczne związki. Łatwo jest zmącić wodę podczas uzupełniania jej poziomu w stawie, dlatego tak istotne jest czyszczenie dna. Można to zrobić także ręcznie. Wymaga to uprzedniego odłowienia ryb i umieszczenia ich w bezpiecznym miejscu.

  • Jak natleniać wodę?

    Jak natleniać wodę?

    Najlepiej, gdy woda jest w ruchu. Można w tym celu wykorzystać kaskadę albo fontannę. Inne rozwiązanie to specjalne urządzenie napowietrzające wodę. Producentami tlenu są także rośliny wodne – mogą one pokrywać nawet 2/3 powierzchni oczka wodnego. Liście grzybieni są bardzo cenne, gdyż zacieniają wodę, przeciwdziałając jej zbyt silnemu nagrzewaniu się, dzięki czemu nie zachodzą niekorzystne reakcje chemiczne.

  • Co jest ważne zimą?

    Co jest ważne zimą?

    Przed zimą należy zdemontować i oczyścić filtr. Uruchomimy go ponownie na wiosnę, gdy temperatura podniesie się do 5 stopni Celsjusza. Konieczne jest także usunięcie resztek roślin, gdyż rozkładając się w atmosferze beztlenowej (co ma miejsce w przypadku niedostatecznego natlenienia wody) doprowadzą do wydzielania się trującego siarkowodoru. Bardzo ważne jest napowietrzanie wody zimą. Można w tym celu wykorzystać sztuczne przeręble ze styropianu. Nie należy wykuwać przerębli, gdyż jest to bardzo szkodliwe dla zimujących w stawie ryb i innych zwierząt. Inne sposoby to specjalne tabletki napowietrzające oraz napowietrzacze do oczek wodnych.

  • Gdy oczko wodne zamarza

    Gdy oczko wodne zamarza

    Małe i płytkie oczko wodne zamarza zimą do samego dna. W takim przypadku należy jesienią wyłowić ryby i przenieść do zbiornika umieszczonego na przykład w piwnicy, zabrać rośliny takie jak lilie wodne i spuścić wodę. Lód ma większą objętość niż woda i powoduje sporo uszkodzeń w niewielkich oczkach wodnych.