Jak sobie radzić z korozją metali?

Opiekun artykułu: patiss
Advertising
Jak sobie radzić z korozją metali?

Jak sobie radzić z korozją metali?

Pod wpływem różnych czynników powierzchnia metali oraz ich stopów niszczy się, czyli ulega korozji. W efekcie pojawiają się przebarwienia, wżery, powierzchnia się łuszczy. Metalowy przedmiot, który uległ korozji, nie tylko nie wygląda ładnie, ale w pewnym momencie, gdy uszkodzenia są już poważne, przestaje pełnić swoją funkcję. Dlatego korozji trzeba zapobiegać. W ogrodzie znajduje się wiele metalowych przedmiotów – ogrodzenia, elementy mebli, narzędzia, instalacje. Jak o nie dbać i jak sobie radzić z korozją metali, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Co należy wiedzieć o korozji?

    Co należy wiedzieć o korozji?

    Korozja zachodzi na powierzchni metali oraz ich stopów, a także innych materiałów (na przykład betonu i drewna) na skutek czynników środowiskowych. Korozja metali polega miedzy innymi na tworzeniu się związków chemicznych metalu z pierwiastkami otoczenia (tlenki, siarczki). Dlatego żelazo rdzewieje, mosiądz i miedź pokrywają się śniedzią, srebro czernieje. Korozji można zapobiegać, stosując odpowiednie farby, powłoki z tworzyw sztucznych, odpowiednie warstwy ochronne tlenkowe lub fosforanowe.

  • Konserwacja narzędzi ogrodniczych

    Konserwacja narzędzi ogrodniczych

    Narzędzia ogrodnicze są bardzo podatne na korozję i trzeba o nie dbać, by się za prędko nie zniszczyły. Posługiwanie się zardzewiałymi narzędziami może być niebezpieczne i jest szkodliwe dla roślin. Dlatego na zimę należy je starannie zabezpieczyć. Usuwamy pozostałości roślin i ziemi za pomocą drucianej szczotki. Następnie narzędzia myjemy wodą i dezynfekujemy (gorącą wodą lub spirytusem), aby pozbyć się bakterii i zarodników grzybów. Po wysuszeniu zabezpieczamy przed korozją metalowe części, smarując je preparatem konserwującym lub olejem. Doskonale sprawdzi się dostępny w sprayu środek WD-40. Narzędzia należy przechowywać w suchym pomieszczeniu. Na wiosnę trzeba je starannie przejrzeć, oczyścić, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, i usunąć rdzę, polerując papierem ściernym. Elementy metalowe warto zabezpieczyć odpowiednim preparatem konserwującym. Pamiętajmy, by nie pozostawiać narzędzi, a zwłaszcza kosiarek, na deszczu, gdyż wtedy szybko się zniszczą.

  • Jak dbać o ogrodzenia i balustrady?

    Jak dbać o ogrodzenia i balustrady?

    Metalowe ogrodzenia i balustrady trzeba starannie pielęgnować, wtedy będą długo służyły i pozostaną ozdobą naszego ogrodu. Aby uchronić je przed korozją, należy już na początku je odpowiednio zabezpieczyć. Staranne pomalowanie wszystkich elementów odpowiednimi farbami (poczynając od podkładowej farby antykorozyjnej, a następnie właściwie dobranej do podkładu farby dekoracyjnej) zabezpieczy je na długo. Jeśli jednak balustrady i ogrodzenia pokryły się rdzą, trzeba ją usunąć i zabezpieczyć je na nowo. Usuwamy łuszczące się powłoki malarskie. Rdzę usuwamy mechanicznie drucianą szczotką albo chemicznie za pomocą odrdzewiacza. Na koniec przecieramy wszystkie elementy szmatką zamoczoną w benzynie lub rozpuszczalniku, by je odtłuścić. Teraz przystępujemy do malowania – najpierw farbą antykorozyjną, następnie dekoracyjną do metalu.

  • Jak radzić sobie z rdzą?

    Jak radzić sobie z rdzą?

    Rdzę można usunąć z metalowego przedmiotu mechanicznie, na przykład papierem ściernym albo drucianą szczotką. Skuteczne są również preparaty chemiczne, na przykład WD-40 albo Fosol. Można także posłużyć się domowymi sposobami. Bardzo łatwo usunąć rdzę na przykład z narzędzi, które pozostawiliśmy na deszczu, za pomocą coca-coli. Zardzewiały element wkładamy do plastikowej lub szklanej miseczki i nalewamy coli. Arkusz folii aluminiowej zwijamy w kulkę i takim zmywakiem szorujemy zardzewiały element. Po usunięciu rdzy narzędzie płuczemy w czystej wodzie i zabezpieczamy olejem lub środkiem konserwującym.