Jak wybrać basen ogrodowy ze względu na cenę?

Opiekun artykułu: matti
Advertising
Jak wybrać basen ogrodowy ze względu na cenę?

Jak wybrać basen ogrodowy ze względu na cenę?

Decydując się na zainstalowanie w swoim ogrodzie basenu, należy starannie rozważyć jego wybór. Oczywiście bardzo ważne są potrzeby naszej rodziny, ale musimy także wziąć pod uwagę koszty, z którymi wiąże się ta inwestycja. Trzeba pamiętać, że to, ile zapłacimy za materiały i montaż, to nie wszystko. Trzeba odpowiednio przygotować miejsce na basen (a więc wykonać wykop albo przygotować fundament z betonowej płyty), a potem ponosić koszty eksploatacyjne. Dlatego decyzja powinna być starannie przemyślana.

Advertising
Advertising
  • Ile kosztuje basen?

    Ile kosztuje basen?

    Prawdą jest, że im bardziej luksusowy basen, tym droższy. Jeśli chcesz w nim pływać i to na dystans większy niż kilka metrów, a i głębokość powinna być odpowiednia, licz się ze sporymi kosztami. Natomiast nadmuchiwany gumowy basenik dla dzieci będzie naprawdę tani, ale można się w nim jedynie ochłodzić – daje takie możliwości, jak nieco większa wanna. Relacja jakości do ceny jest oczywista, trzeba sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czego naprawdę potrzebuje nasza rodzina.

  • Jaki basen jest ci potrzebny?

    Jaki basen jest ci potrzebny?

    Wiedząc, ile osób będzie korzystało z basenu i w jaki sposób, można już podejmować decyzje. Jeśli w basenie ma się chlapać w upalne dni kilkoro małych dzieci, zdecydowanie wystarczy nadmuchiwany basen niedużych rozmiarów. Natomiast dla kilku dobrze pływających osób, które w sezonie korzystałyby z basenu regularnie, warto już zainwestować. Dlatego znając swoje potrzeby, można określić oczekiwania – teraz pozostaje ustalić, jakie fundusze możemy na ten cel przeznaczyć i wybrać optymalny wariant. Może nie zdecydujemy się na budowę stałego basenu, a zadowolimy się konstrukcją z paneli? Takie baseny są spore i być może uda nam się uniknąć kosztownej inwestycji.

  • Ile kosztuje woda?

    Eksploatacja to poważna część kosztów związanych z posiadaniem basenu. To, że go wybudujemy albo zmontujemy, to dopiero początek. Basen trzeba napełnić wodą (i za każdy metr zapłacić), a po jakimś czasie wodę należy wymienić. Płacimy za kolejne metry wody, oczywiście za ścieki (nie wylejemy przecież zawartości dużego basenu do ogrodu), a także za prąd, który uruchamia pompy i filtry. I znowu – im mniejszy basen, tym taniej, bo z nadmuchiwanego baseniku wodę możemy po prostu wylać bez większej szkody dla naszego ogrodu.

  • Nie zapomnij o ogrzewaniu

    Kolejny koszt to ogrzewanie wody. Mając duży i głęboki basen, raczej nie możesz liczyć na to, że woda nagrzeje się od słońca. Przy basenie nadmuchiwanym czy wykonanym z formy poliestrowej natomiast jest to możliwe. Prąd zużyty do podgrzewania wody to niebagatelny wydatek, który także należy uwzględnić przy kalkulowania kosztów eksploatacji basenu.

  • Woda musi być czysta

    Woda w basenie powinna być specjalnie uzdatniana. Trzeba o to dbać tym bardziej starannie, im większy jest basen. Potrzebne są filtry i odpowiednie preparaty. Z powierzchni trzeba usuwać opadłe liście i inne zanieczyszczenia. Jeśli nie mamy czasu, by zrobić to samodzielnie, przy dużym basenie konieczne będzie zatrudnienie specjalisty. Można także zainstalować odpowiednie przykrycie albo po prostu nakrywać basen plandeką. Decydując się na wybór basenu, należy uwzględnić także te czynniki.