Jak przygotować dobre ciasto na pierogi?

Opiekun artykułu: artiezg
Advertising
Jak przygotować dobre ciasto na pierogi?

Jak przygotować dobre ciasto na pierogi?

Ciasto na pierogi wydaje się jednym z trudniejszych, ponieważ źle wykonane powoduje, że pierogi są twarde albo rozpadają się w trakcie gotowania. Niemal każda gospodyni domowa posiada własny przepis na pierogi, który często jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, ale dla tych, którzy takiego przepisu nie posiadają, prezentujemy dwa do wyboru oraz garść praktycznych porad dotyczących lepienia pierogów.

Advertising
Advertising
  • Ciasto bez jajka

    Ciasto bez jajka

    Pierwszy przepis pozwala na wykonanie dobrego ciasta na pierogi bez używania jajek. Często są one uważane za pierwszy krok do nadmiernego stwardnienia ciasta. Żeby nie martwić się tym, należy przygotować:
    * 300 g maki pszennej,
    * 250 ml wody,
    * 1/4 łyżeczki soli.
    Do miski wsypać mąkę, dodać sól. Następnie stopniowo wlewać wodę, cały czas mieszając ciasto ręką albo łyżką. Składniki powinny zacząć tworzyć zwartą masę. Powinna być sprężysta. Jeśli jest za twarda, dolać jeszcze odrobinę wody, gdy za miękka – dosypać mąkę. Z tak przygotowanego ciasta można formować okręgi do uzupełnienia farszem. Dobrze sprawdza się przy tym farsz ziemniaczano-serowy, dyniowy albo kapusta z grzybami.

  • Ciasto z jajkiem

    Ciasto z jajkiem

    Innym ciastem do pierogów jest ciasto z dodatkiem jajka. Można dzięki temu uzyskać bardziej żółtą masę. Do jego przygotowania niezbędne są:
    * 2 szklanki mąki,
    * 3/4 szklanki ciepłej wody,
    * 1 jajko,
    * 1 łyżeczka soli,
    * 1 łyżeczka masła.
    Mąkę przesypać do miski. Zrobić lekkie zagłębienie i wbić jajko. Dodać sól oraz masło i powoli zacząć wlewać wodę, cały czas mieszając. Składniki powinny się łączyć, tworząc gładką, jednolitą masę. Masa nie powinna kleić się do rąk, gdyż nie pozwoli to na jej rozwałkowanie. Takie ciasto jest bardzo dobre do farszu z białego sera albo z kapusty.

  • Przygotowanie pierogów

    Rozwałkowywanie ciasta i wycinanie okręgów szklanką bywa czasochłonne i brudzące. Można tego uniknąć, jeśli będzie się odrywało od ciasta niewielkie kulki 2 – 2,5cm, formując z nich w palcach okrąg odpowiedni do uzupełnienia farszem.

  • Owocowy farsz

    Owocowy farsz

    Przed dodaniem farszu owocowego, niezależnie czy jest to konfitura, czy kawałek owocu, warto lekko oprószyć środek krążka z ciasta mąką. Dzięki czemu owoc utrzyma swoją konsystencję i kształt.

X