Jak wybrać imię dla dziecka?

Opiekun artykułu: babka
Advertising
Jak wybrać imię dla dziecka?

Jak wybrać imię dla dziecka?

Przyjście na świat dziecka jest zdecydowanie jednym z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu. Niegdyś wierzono, że dziecko przynosi imię ze sobą, to znaczy, należy mu dać takie imię, jakie głosi data w kalendarzu. Dawniej również tradycja miała tutaj duże znaczenie i nadawano imiona po dziadkach lub też po katolickich świętych, którzy byli popularni na danym terenie. Zakazywano zaś nadawania dziecku takiego imienia, które się w danej miejscowości źle kojarzyło. Współcześnie rodzice stoją przed dużo większym wyborem imion i to raczej tylko do nich należy ta decyzja. Trzeba jednak pamiętać, iż wasza pociecha będzie swoje imię nosić do końca życia – jest to wyjątkowy dar, dlatego też trzeba się nad nim dobrze zastanowić.

Advertising
Advertising
 • Lista

  Lista

  Niech każdy z przyszłych rodziców zrobi listę imion, które mu się podobają oraz dobrze kojarzą i byłyby odpowiednie dla waszego dziecka. Jeśli nie znacie płci dziecka, zróbcie w sumie cztery listy, każdy z was po dwie. Może się okaże, że wasze wybory zbiegają się w którymś punkcie.

 • Znaczenie imion

  Znaczenie imion

  Niegdyś wierzono, że imię nada konkretne cechy dziecku. Stąd takie imiona, jak Borzygniew („walczący w gniewie”), Bożymir („walczący o pokój”) czy Kazimir („ten, który niszczy pokój”). I my współcześnie powinniśmy zwracać uwagę na znaczenie imion. W ten sposób imię nie będzie jedynie administracyjnym wymogiem, ale również pewnego rodzaju talizmanem na przyszłość.

 • Przodkowie

  Przodkowie

  Być może któryś z was przywiązuje dużą uwagę do historii waszej rodziny, do waszych przodków. Jeśli tak, wybierz imię osoby, która jest rodzinnym bohaterem, osobą godną szacunku i podziwu. Możliwość nadania dwóch imion sprawi, że nie pokłócicie się o to, która rodzina ma zostać uhonorowana, a kto z was nada pierwsze, a kto drugie imię, rozstrzygnijcie drogą losowania.

 • Moda

  Moda

  Staraj się nie podążać za obecną modą i nie wybierać imienia tylko dlatego, że nosi je bohaterka kultowego serialu. Do tej pory płacą za to wszystkie Izaury. Postaw raczej na imię, które będzie się wam dobrze kojarzyło. Nie musi być ono niszowe, ale niech nie będzie również podyktowane chwilową modą.

 • Nazwisko

  Bardzo często słyszy się o Łukaszach Łukaszewskich, Janach Janowskich oraz Zygmuntach Zygmuntowskich. Nie ma w tym nic złego, ale zastanów się, jak imię twojego dziecka będzie współbrzmiało z nazwiskiem – nie jest to jednak czynnik, który powinien być decydujący.

 • Tradycja

  Być może w rodzinie twojej albo twojego partnera istnieje tradycja nadawania imion np. po dziadkach lub pradziadkach, królach czy prezydentach. Możecie wziąć pod uwagę kontynuowanie tradycji, ale pamiętajcie, że to od was zależy, czy chcecie to robić. Jeśli dane imię nie przypadło wam do gustu, nie nazywajcie tak swojego dziecka.

X