Co trzeba umieć i o czym należy pamiętać, planując bycie mamą?

Opiekun artykułu: dominika
Advertising
Co trzeba umieć i o czym należy pamiętać, planując bycie mamą?

Co trzeba umieć i o czym należy pamiętać, planując bycie mamą?

Pojawienie się potomka w rodzinie burzy do tego momentu panujący porządek w domu. Czas na zrobienie maseczki czy obejrzenie ulubionego programu telewizyjnego nie będzie już tak łatwy do zorganizowania. Z czasem oczywiście jest lepiej, i ty, i maluszek dostosowujecie się do siebie, ale na pewno musisz być przygotowana na pewne zmiany.

Advertising
Advertising
 • Nie będziesz już tylko dla siebie

  Odkąd pojawi się w waszym domu pachnący bobasek, będzie on na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę hierarchię realizacji potrzeb. Ty będziesz na drugim.

 • Uzbrój się w cierpliwość

  Uzbrój się w cierpliwość

  We wczesnym okresie niemowlęcym musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować swoje uszy na nadmiar głośnego płaczu. Cierpliwość przyda ci się przez całe macierzyństwo. Starsze dziecko wymaga podwójnej cierpliwości z twojej strony. Ćwicz ją więc w każdym nadarzającym się momencie. Nie wybuchaj. Jeżeli masz skłonności do złoszczenia się, zacznij nad tym pracować, zanim w twoim życiu pojawi się potomek.

 • Polub nieład w domu

  Polub nieład w domu

  Twój lśniący czystością i uporządkowany dom przybierze zapewne inny wizerunek. Nie namawiam cię do polubienia bałaganu i brudu, ale do pogodzenia się z porozrzucanymi za dnia zabawkami, klejącymi się podłogami, pomazanymi ścianami, z odbitymi na szybach okiennych małymi rączkami. Jeżeli nie dojrzejesz do tego, frustracja i związane z nią osłabienie nerwowe może doprowadzić cię nawet do depresji.

 • Będziesz występowała w kilku rolach

  Planując dziecko, pamiętaj, że nie będziesz tylko mamą. Będziesz musiała być nadal żoną i dawać do zrozumienia mężowi, że nadal go kochasz. Będziesz występowała w roli pomocy domowej, bo gotowanie, pranie, sprzątanie, zakupy, prasowanie będzie w większości należało do ciebie. Po roku lub może nawet wcześniej wrócisz do pracy zawodowej. Mając więc w planach poczęcie dziecka, powinniście przeprowadzić poważną rozmowę na temat podziału obowiązków i spraw finansowych, tak aby nikt nie czuł się potem poszkodowany. Właśnie te kwestie są powodem wielu rozstań i rozwodów, bowiem w dotychczas partnerskim związku pojawia się nierówność.

 • I to co cudowne

  I to co cudowne

  Po urodzeniu upragnionego dziecka czekać cię będzie masa zadowolenia i szczęścia. Chociażby z powodu pierwszego uśmiechu na małej buzi maluszka, pierwszych ząbków, pierwszych kroczków, pierwszych słów. Później będziesz cieszyła się z sukcesów w szkole. Miej jednak świadomość, że problemy, mniejsze czy większe, będą zawsze. Tylko mądre podejście do rodzicielstwa i dawanie dobrego przykładu daje możliwość właściwego wychowania dziecka. Warto zastanowić się przed jego poczęciem, co mogę zmienić w sobie, aby dobry przykład płynął ze mnie w naturalny, a nie w sztuczny i wymuszony sposób.