Jakie mogą być powody płaczu niemowlaka?
Jakie mogą być powody płaczu niemowlaka?
Początki bywają trudne. Dotyczy to także początków macierzyństwa oraz „tacierzyństwa”. Opieka nad maleństwem, małym człowiekiem, za którego jesteście teraz odpowiedzialni, bywa nie tylko niezbyt łatwa i przyjemna, ale czasem również frustrująca i przerażająca, zwłaszcza jeśli to wasze pierwsze dziecko i wszystkiego dopiero powoli się uczycie. Najbardziej bolesnym oraz trudnym doświadczeniem jest oczywiście płacz malucha, który nie mija po kilku minutach przytulania, mówienia do dziecka, kołysania go. Wówczas młodzi rodzice najczęściej zaczynają się denerwować, szukać przyczyn tego niekończącego się płaczu. Niestety, komunikacja werbalna z małym człowiekiem jest niemożliwa, trzeba więc próbować innymi sposobami. Jeśli chcesz wiedzieć, z jakich powodów twój maluszek może tak przerażająco płakać i jak spróbować temu zapobiec, poniżej znajdziesz przygotowane dla ciebie porady.
Dziecko jest głodne
Jedną z oczywistych, ale i najczęściej występujących przyczyn płaczu dziecka jest to, że jest ono po prostu głodne i w ten sposób komunikuje ci, że chętnie coś by sobie przekąsiło. Możesz rozpoznać to po kilku rzeczach. Po pierwsze, kiedy weźmiesz dziecko na ręce, ono od razu odruchowo zacznie szukać piersi i przekręcać głowę w jej stronę. Po drugie, może ono podstawiać swoje dłonie do buzi. Po trzecie zaś, ten płacz zaczyna się zazwyczaj na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut przed planowaną godziną karmienia.
Dziecko jest śpiące
Kolejną częstą przyczyną płaczu niemowlaków jest potrzeba snu. Twój maluszek będzie wówczas bardzo „marudny” i rozdrażniony, co również poznasz po tym, jak płacze. Należy go wtedy spróbować ukołysać do snu, najlepiej w jakimś pomieszczeniu, gdzie nic go nie będzie rozpraszało i nie będzie narażony na wiele bodźców dźwiękowych.
Dziecku trzeba zmienić pieluszkę
No i trzecia najczęstsza z przyczyn płaczu dziecka. Jest ona oczywiście najłatwiejsza do sprawdzenia, gdyż dosłownie wystarczy dotknąć pieluszki malucha czy go powąchać, żeby wiedzieć, że o to właśnie chodzi. Dziecko może zasygnalizować płaczem załatwienie potrzeby fizjologicznej od razu lub dopiero po kilku chwilach, kiedy mokra poduszka zacznie mu już bardzo przeszkadzać.
Dziecko chce twojej uwagi
Potrzeba bliskości mamy, czucia jej ciepła oraz bicia jej serca, to dla dziecka bardzo ważne. Choć rzeczywiście w pierwszych tygodniach jest mu trudno rozpoznać po twarzach innych domowników, gdyż nie widzi dobrze wszystkiego, to jednak mamę jest w stanie rozpoznać. Kiedy więc dziecko się obudzi, może płakać tylko dlatego, że chce, abyś wzięła je na ręce i poświęciła mu trochę uwagi. Maluch może również płakać nie dlatego, że chce się poprzytulać, a dlatego, że po prostu mu się nudzi.
Dziecku jest za gorąco
Zazwyczaj staramy się jak najbardziej opatulić dziecko w pajacyki, sweterki, kołderki. Wydaje nam się, iż wówczas chronimy je przed zawianiem czy przeziębieniem. To naturalne, że chcemy zadbać o to, by dziecku było ciepło. Jednak niemowlaki są bardzo wyczulone na zmiany temperatury i potrafią bardzo głośno płakać, a wręcz przeraźliwie krzyczeć wówczas, gdy jest im za gorąco. Odkryj wtedy delikatnie dziecko czy rozepnij sweterek, a ono natychmiast się uspokoi.