Jak uczyć dziecko mówić?

Opiekun artykułu: bartekz
Advertising
Jak uczyć dziecko mówić?

Jak uczyć dziecko mówić?

Patrzenie na rozwój dziecka jest jednym z najbardziej wzruszających doświadczeń, jakie mogą przydarzyć się w życiu. To cudowne, kiedy możemy obserwować, że dziecko, które jeszcze do niedawna nawet się nie uśmiechało, teraz już to robi, a to, które nie machało rączką na pożegnanie, teraz nie tylko macha, ale i wypowiada sylabę „pa”. Takie przykłady można mnożyć, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Co jednak najważniejsze, to właśnie rodzice i najbliższe otoczenie dziecka mają duży wpływ na to, jak dziecko będzie się rozwijać, jakich nowych umiejętności nabierze. Ważne jest także, abyście mieli aktywny wpływ na to, jak dziecko zacznie układać pierwsze słowa. Jak nauczyć maluszka mówić? Zobacz koniecznie!

Advertising
Advertising
  • Powtarzaj za dzieckiem

    Powtarzaj za dzieckiem

    Maluszki zaczynają bardzo szybko gaworzyć, uśmiechać się, wyrażać pierwsze gesty, które świadczą o tym, że chcą się w jakiś sposób z tobą skomunikować. Najczęściej jest to po prostu wyciąganie rąk, ale także bicie brawa, pokazywanie na coś, grymas złości. Dzieci jednak zaczynają także szybko wypowiadać pierwsze sylaby, które z czasem, w okolicach 9 – 10 miesiąca życia, brzmią jak słowa: ma-ma, ta-ta, ba-ba. Rzecz jasna, są to sylaby łatwe do wymówienia i maluszek nie zdaje sobie sprawy, co mówi ani że w ogóle mówi. Warto jednak powtarzać takie sylaby za nim. Po kilku takich próbach maluszek możesz pochwycić, o co ci chodzi i zacznie powtarzać za tobą.

  • Mów do dziecka

    Dzieci sprawiają, że dorośli często tracą poczucie swojego wieku i zaczynają się zachowywać tak, jakby cofnęli się do przedszkola. Wyrażane jest to najczęściej w mowie, kiedy zwracając się do dziecka „pieścimy się”, używamy samych zdrobnień, seplenimy. A powinniśmy robić wręcz przeciwnie i odzywać się do dziecka zupełnie normalnie. I najlepiej jest to robić zawsze, kiedy tylko przebywasz z maluszkiem. Mów do swojej pociechy wtedy, kiedy ją ubierasz, kiedy ją karmisz, kiedy się z nią bawisz. Opowiadaj, co teraz robicie, co dziecko ma na sobie, co właśnie zjada. Dzięki temu będzie ono dużo bardziej oswojone ze słowami, których niedługo będzie się uczyło.

  • Używaj nazw

    Używaj nazw

    Kolejną bardzo ważną kwestią jest używanie nazw. Kiedy będziesz nazywać poszczególne rzeczy, to także będziesz oswajać z nimi swoje dziecko. Na czym to polega? Na przykład, kiedy dziecko dotknie krzesła, powiedz „krzesło”, jeśli poduszki, powiedz „poduszka”. Rób tak za każdym razem, kiedy maluszek będzie interesował się jakąś rzeczą.

  • Bawcie się przy dźwiękach

    W życiu dziecka bardzo ważne są także dźwięki. Już ośmio- czy dziewięciomiesięczne dziecko, kiedy usłyszy jakąś piosenkę, może zacząć się ruszać tak, jakby tańczyło. Wspólne słuchanie i śpiewanie przez ciebie jakichś prostych piosenek z pewnością pomoże dziecku w nabyciu umiejętności mowy. Rzecz jasna, zacznij od typowych melodii dla dzieciaczków.