Przejmujący płacz niemowlęcia, co mu dolega?
Przejmujący płacz niemowlęcia, co mu dolega?
Płacz niemowlęcia to forma komunikacji z Tobą i otoczeniem. Najtrudniejsze są pierwsze trzy miesiące. W miarę kolejnych miesięcy przyczyny płaczu są łatwiejsze do odczytania. Maluszek, płacząc, mówi do Ciebie. Już po pierwszym miesiącu będziesz bardziej zorientowana w jego potrzebach i tym, co chce Ci zakomunikować płaczem.
Bardzo dobrym sposobem na większość dolegliwości związanych z niewykształconym jeszcze układem nerwowym jest masaż niemowlęcia.
Nie bądź bezradna
Po kilku godzinach prawie nieustannego płaczu niejedna wycieńczona taką sytuacją świeżo upieczona mama stwierdza „mam dość”, „jestem bezradna”. Nie dopuszczaj do takiego zachowania, ma ono bardzo zły wpływ na maluszka. Jeżeli karmisz piersią, stres z pewnością odbije się na jakości i ilości mleka. Mówi się, że dziecko spija z mlekiem mamy jej emocje. Jest to 100 % prawda, sprawdzona na własnym doświadczeniu. Maluszek przytulany przez zdenerwowaną mamę nie uspokoi się, warto oddać go do ukołysania w ręce kogoś spokojnego.
Niemowlę może być głodne
Noworodek czy niemowlę mają małe żołądki. Nie zjedzą na zapas, w ciągu doby liczba karmień może dochodzić nawet do kilkunastu. Płacz może okazać się komunikatem o głodzie.
Maluszek może chcieć być blisko Ciebie
Niemowlę jeszcze niedawno było pod Twoim sercem, którego bicie słyszało 24 godziny na dobę, było mu ciepło, czuło Twoją bliskość przez cały czas. Teraz nic się nie zmieniło w jego potrzebach. Płacz może sygnalizować chęć bycia przy Tobie. Przytul maluszka i ukołysz na rękach. Nie przejmuj się słowami, że tak go nauczysz i nic potem nie będziesz w stanie zrobić. Niemowlę rozwija się, zmieniają się jego potrzeby. Za kilka miesięcy może być tak, że wcale nie będzie chciało być przytulane przez Ciebie i to Ty możesz czuć się zawiedziona :)
Jestem śpiący i zmęczony
Nadmiar docierających z otoczenia do niemowlęcia bodźców może sprawić, że będzie czuło się zmęczone, rozdrażnione i śpiące. Postaraj się w takim momencie o przyciemnienie światła w pomieszczeniu, wyciszenie dobiegających głosów i uśpij maluszka w sposób, który najbardziej będzie mu odpowiadał.
Brudna pieluszka
W pierwszej kolejności sprawdź, czy pieluszka jest czysta, czy niemowlę nie zrobiło kupki. Niemowlęta robią ją często i nietrudno o odparzenie, co spowoduje dodatkowy dyskomfort i staje się powodem do płaczu. Niektórym niemowlętom w ogóle nie przeszkadza brudna pieluszka, a niektóre wręcz jej nie znoszą, głośno manifestując swoje niezadowolenie.
Kilka innych powodów
Do jeszcze innych powodów mogą należeć np. problemy żołądkowe, które trzeba skonsultować z lekarzem pediatrą, odczuwanie gorąca bądź zimna przez niemowlę, niewygodna pozycja, potrzeba odbicia po karmieniu, nadmiar gazów w brzuszku.