Propozycje zabaw dla niemowląt wspierających ich rozwój
Propozycje zabaw dla niemowląt wspierających ich rozwój
Aby niemowlę prawidłowo się rozwijało i chłonęło wszystko to, co najlepsze z jego pierwszego roku życia, należy mu się bez względu na liczbę miesięcy odpowiednia stymulująca je zabawa. Musi ona stanowić nieodłączny element każdego dnia, stając się rytuałem zarówno dla niego, jak i obojga rodziców. W artykule znajdziesz rozwojową zabawę dla każdego kwartału życia Twojego maluszka.
Zabawa dla niemowląt 0 – 3 miesięcy
Tu potrzebna Ci będzie jedynie mata, kocyk i zabawka, którą wybierzesz dla maluszka. Połóż dziecko na brzuchu, już od pierwszych swoich dni może bez obaw na nim leżeć. Ty połóż się naprzeciwko, patrz mu w oczy i mów do niego. Weź zabawkę i połóż ją poza zasięgiem jego ręki, poruszaj i potrząsaj nią. Z czasem maluszek będzie po nią sięgał, a nawet podpełzał. Gdy maluszek leży na pleckach, zabawiaj go zabawką nad twarzą i klatką piersiową. Dzięki takim zabawom dziecko ćwiczy mięśnie grzbietu, karku, skręty tułowia, główki, koordynację ruchów, mięśnie rączek i koncentrację ważną dla dalszego rozwoju umysłowego.
Zabawa dla niemowląt 0 – 4 miesięcy
Proponuję bardzo edukacyjną zabawę z lusterkiem. Do tej zabawy potrzebne Wam będzie lustro i trochę intymności oraz ciszy. Usiądź z dzieckiem przed lustrem. Dotykając części twarzy dziecka, głaszcz je i wymawiaj ich nazwy. Głaszcz dziecko po nosku, uszach, włosach, bródce, policzkach, delikatnie dotykaj jego oczu. Ta zabawa genialnie stymuluje rozwój emocjonalny maluszka. Dzięki temu, że podczas zabawy uśmiechacie się, buduje się między Wami specyficzna więź. Przy tej okazji powtarzaj wypowiadane przez malucha sylaby i dźwięki, by wiedziało, że jest przez Ciebie rozumiane.
Zabawa dla niemowląt 7 – 9 miesięcy
Dla tego okresu proponuję niezastąpioną zabawę w szukanie. Potrzebne Wam będzie do niej duże prześcieradło lub koc i spora dawka dobrego humoru. Najpierw Ty chowaj się w nim, maluszek będzie Cię dotykał przez materiał, a Ty wyskakując, będziesz ukazywała się jego oczom i mówiła „a kuku”, „tu jestem”, „znalazłaś mnie”. Kolejno zamieńcie się rolami. Najpierw ty przykryj dziecko, by z czasem samo się tego nauczyło. Łapiąc maluszka, szukaj najpierw nóżki, rączki, brzuszka lub główki, mówiąc: „ oho, to jest noga mojej Zuzi”, „o, mam rączkę Zuzi”, „tak, to jest główka mojej Zuzi”. Ta zabawa sprzyja rozwojowi emocjonalnemu dziecka, mimo jej dla dorosłych błahej logiki wiele malucha uczy. Dzięki niej uczy się ono, że choć czegoś nie widać, to jest, co buduje u niego poczucie bezpieczeństwa. Praktykowana w różnych wersjach wraz z rozwojem i wiekiem dziecka pomaga mu oswoić się z ciemnością i z czasową rozłąką z rodzicami.
Różne materiały dla starszych niemowląt
Dla niemowląt, a prawie już dzieci od 10 miesiąca do ukończenia 1 roku proponuję zabawę w różne tkaniny. Do niej potrzebne Ci będą: bawełna, atłas, jedwab, len, futerko, wełna, wszystko, co znajdziesz w domu. Z tych materiałów o różnej strukturze ułóż ścieżkę, po której maluch będzie mógł chodzić, pełzać i dotykać ich. Podczas cielesnych doświadczeń opisuj doznania dziecka, że coś jest szorstkie, miękkie, śliskie, włochate, mięciutkie, zimne, ciepłe. Dzięki tej zabawie rozwija się u dziecka tak ważny zmysł dotyku i świadomość ciała.