W jaki sposób uspokoić niemowlę?
W jaki sposób uspokoić niemowlę?
Niemowlęta mające nieukształtowany jeszcze w pełni układ nerwowy są zazwyczaj płaczliwe i nieco nerwowe. Im mniejsze niemowlę, tym trudniej jest mu pomóc i trafnie zdiagnozować przyczynę płaczu czy nerwowości. Pamiętaj, że starszym niemowlętom nie musi od razu coś dokuczać, być może po prostu się nudzą. Spójrz, co może być powodem niepokoju u niemowląt i jak z tym walczyć.
Pieluszka, głód, pragnienie
Te typowe powody nie potrzebują zbyt długiego rozpisywania się. Sprawdzając, czy maluch ma sucho, karmiąc go i pojąc, robisz wszystko, co jest potrzebne. Zwróć jednak uwagę na to, że niekiedy powód płaczu leży głębiej w psychice dziecka.
Chcę mamy
Tu zaczyna się proces, który przez około 10 miesięcy nie będzie miał odwrotu. Przez 9 miesięcy nosiłaś swojego maluszka pod sercem. To, że teraz leży w pięknym łóżeczku, a wokół ma kolorowe zabawki do oglądania, nie ma żadnego znaczenia. Niemowlę woli mamę, jej ciepło i bicie jej serca. Kiedy tylko to możliwe, staraj się dawać mu sposobność bliskiego obcowania z tobą. Im więcej będziesz je miała przy sobie, tym będzie spokojniejsze. I nie martw się słowami, że tak go nauczysz. Okres niemowlęcy nie trwa wiecznie. Nikt przecież nie nosi dużych dzieci na rękach, bo tak się nauczyły. W tym czasie takie są potrzeby niemowlęce i to ty musisz je zaspokoić.
Lepiej przytul, niż bujaj, czy woź w wózku
Zgodnie z powyższą poradą nie zastępuj kołyską, bujaczkiem czy wózkiem siebie jako matki i swojej bliskości z dzieckiem. Wiek niemowlęcy trwa przez 12 miesięcy. Jedynie pierwsze 6 miesięcy tak mocno wymaga twojego zaangażowania. Z czasem maluszek zacznie się interesować tym, co go otacza, a ty będziesz już mniej potrzebna. Swoją pociechę przytulaj więc jak najczęściej się da. Zaspokajanie bujaniem, wożeniem i kołysaniem fundamentalnej potrzeby dziecka, jaką jest przytulanie, nie jest dobre. Tymi rzeczami jedynie uspokajasz malucha, nie dając mu tego, czego tak naprawdę potrzebuje, czyli bycia blisko ciebie, poczucia bezpieczeństwa i miłości.
Śpiewaj i mów
W okresie wczesnego niemowlęctwa powinnaś jak najwięcej dziecku śpiewać i mówić do niego. Jeśli zaczniesz to praktykować od pierwszych dni po urodzeniu, zobaczysz, jak łatwo będzie ci tymi sposobami uspokoić maluszka, gdy będzie mu źle. Przez 9 miesięcy podczas życia płodowego nieustannie cię słyszał, teraz ta potrzeba wcale u niego nie zanikła. Nawet gdy śpi, cichym głosem możesz mu szeptać do uszka, jak bardzo go kochasz i jaki jest piękny. Gdy ma okres czuwania, mów mu, co robisz, jak się czujesz, pokazuj świat, opowiadając o wszystkim. Gdy będziesz to praktykowała, zobaczysz, jak szybko usłyszysz od swojej pociechy pierwsze słowa.