Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc?
W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia naturalne jest to, że budzi się ono co kilka godzin w ciągu nocy. Po trzecim miesiącu stan rzeczy powinien zaczynać się zmieniać, a maluszek przesypiać większą część nocy bez budzenia się. Gdy jednak tak się nie dzieje, należy pomóc mu kilkoma wypraktykowanymi przez wiele matek sposobami.
Dlaczego tak ważny jest dłuższy, nieprzerwany sen w nocy
Zapewne odpowiesz, byś mogła wreszcie się trochę wyspać. Tak w rzeczy samej jest. Lecz spójrzmy z perspektywy niemowlęcia, po co miałoby spać bez wybudzania w nocy. W trakcie głębokiego snu wydzielany jest w jego organizmie hormon wzrostu, oprócz tego sen ten pomaga mu w przetworzeniu przez mózg informacji, które docierały do niego za dnia. Istota prawidłowego rozwoju zawarta jest, jak widać, w niczym nie zmąconym nocnym śnie maluszka.
Dzielenie snu
Niemowlęta potrzebują około 15 godzin snu na dobę. Inteligentnie dzielą ten okres w ciągu doby. Jedne śpią kilka razy w ciągu dnia przez np. pół godziny, inne dzielą dzienne spanie na dwie tury. Nie możesz wymagać więc od swojego maluszka zbyt wiele. Dla niego przespana dobrze noc to około 5 – 6 godzin ciągłego snu. Abyś i Ty mogła się wyspać, ustal swój odpoczynek w mniej więcej tych samych godzinach nocnych, co dziecko.
Diabeł tkwi w przyczynach
Aby zastosować najodpowiedniejsze metody pozwalające maluszkowi przespać noc, należy poszukać przyczyn jego wybudzania się. Tak więc przeanalizuj poniższe przyczyny:
* pamiętaj o zmianie pieluszki tuż przed położeniem maluszka spać;
* jeżeli jesteś dumną mamą synka, kładąc go spać, bądź pewna, że siusiak chłopca jest skierowany w dół i nie będzie z tego powodu przykrych niespodzianek w nocy;
* zapewnij maluszkowi pełny brzuszek, zanim położysz go spać, zrób to na pół godziny przed jego snem;
* pamiętaj, że maluszki do 6 miesiąca życia wymagają dokarmiania w nocy, zatem bądź na ten wypadek przygotowana;
* gdy maluszek przebudzi się w nocy, nie mów do niego głośno, nie świeć silnego światła, zadbaj o dyskretne oświetlenie;
* nie wyjmuj od razu dziecka z łóżeczka, pogłaskaj, zaśpiewaj cichą kołysankę, podaj smoczek lub wodę do picia, jeżeli wiesz, że nie może być głodne.Przed snem
Aby Twoje dziecko miało niczym nie zmącony nocny sen, zadbaj o każdy najmniejszy szczegół. Wywietrz pomieszczenie, w którym będzie spało, zadbaj o odpowiednią temperaturę (20 – 22 stopnie Celsjusza), ubierz je w niekrępującą ruchy, przewiewną piżamkę, przed snem przytulaj je i głaszcz, pozwalając mu tym samym na relaks.