Skuteczne sposoby zachęcenia dziecka do butelki
Skuteczne sposoby zachęcenia dziecka do butelki
Dzieci, które nie były od razu karmione butelką, mogą mieć problem z przystosowaniem się do niej po pierwszych miesiącach karmienia piersią. Wiele mam myśli, że to być może za wcześnie, że dziecko wie, co woli i lepiej nadal podstawiać mu pierś. Nie można jednak zdać się na dyktat karmienia w sposób naturalny, zwłaszcza jeżeli staje się to powoli męczące lub chce się wrócić do pracy. W takiej sytuacji najlepiej nie panikować. Dziecko może początkowo buntować się przeciwko butelce, lecz to nie oznacza, że nie nauczy się picia prosto z niej.
Nic na siłę
Mamy, które nie mają pokarmu lub mają go niewiele, zmuszone są szybko nauczyć dziecko picia z butelki. Jednak jeżeli nie jest to konieczne, lepiej nie podawać butelki wcześniej niż przed końcem pierwszego miesiąca życia dziecka. Zbyt wczesne podanie butli z mlekiem i zachęcanie do niej może spowodować, że dziecko w ogóle nie zechce pić z piersi. Dodatkowo, jeżeli przez pierwsze 2 – 3 miesiące dziecko konsekwentnie odmawia butelki, warto wstrzymać się z jej podawaniem jeszcze o kilka tygodni.
Wprowadzanie butelki
Przyzwyczajanie do picia z butelki najlepiej zacząć na miesiąc przed powrotem do pracy lub najpóźniej 2 tygodnie przed tym dniem. Przy tym nie jest konieczne przystawianie jej maluchowi kilka razy dziennie. Dziecko nie zapomni o swojej nowej umiejętności, jaką jest ssanie smoczka, nawet jeśli będzie dostawało butelkę tylko 2 – 3 razy w tygodniu.Jednocześnie wraz z podjęciem decyzji o wprowadzaniu butelki warto skonsultować się z pediatrą, jaka mieszanka mleka będzie dla malucha najkorzystniejsza i zapewni mu wszystko, co najlepsze. Jest to istotne, ponieważ na rynku znajduje się wiele mieszanek, przez co ciężko wybrać tę najlepszą.
Odpowiedni smoczek
Uwagę należy zwrócić również na smoczek. Najlepiej na początku kupić kilka różnych, żeby dziecko mogło samo ocenić, który jest dla niego najlepszy. Przynajmniej jeden ze smoczków powinien mieć kilka otworków, przez które pokarm będzie wydostawał się powoli, tak samo jak z piersi. Pozwoli to maluchowi na znajome doznania, a jednocześnie nie dopuści do zachłyśnięcia się. Przy pierwszym podaniu butelki z nowym smoczkiem powinien znajdować się w niej pokarm odciągnięty z piersi. Znajomy zapach zachęci dziecko do picia.
Poczucie bliskości
Wiele mówi się o kontakcie fizycznym, który jest najważniejszy podczas karmienia piersią. Jest on równie istotny, jak sam pokarm, pozwalając dziecku na poczucie bezpieczeństwa. Zmieniając pierś na butelkę, nie należy rezygnować z bliskości. Nadal, podając butlę, niezbędne jest przytulanie malucha, opieranie go na swoim przedramieniu w taki sam sposób, w jaki trzyma się go przy karmieniu piersią. Dzięki temu maluch może nawet nie zauważyć, kiedy zamiast piersi będzie ssać butelkę z mlekiem.
Mniej karmienia piersią
Radykalna zmiana z piersi na butelkę nie jest dobra ani dla mamy, ani dla dziecka. Najlepiej stopniowo ograniczać karmienie naturalne, zatrzymując się na 2 razach dziennie – rano i wieczorem. W ciągu dnia z powodzeniem można karmić dziecko butelką, co znacznie ułatwi zarówno powrót do pracy, jak i codzienne obowiązki.