Jakie są prawa pacjentki na porodówce?

Opiekun artykułu: rataj
Advertising
Jakie są prawa pacjentki na porodówce?

Jakie są prawa pacjentki na porodówce?

Wystarczy zapytać własne matki, żeby dowiedzieć się, że na porodówce spotkały je niekoniecznie miłe przeżycia. Radość z narodzin dziecka wiele zmieniła, jednak nie da się ukryć, że jeszcze 20 lat temu kobieta na porodówce była traktowana przedmiotowo, a do tego nie udzielano jej istotnych informacji. Od tego czasu wiele się zmieniło, jedna nie zawsze młode i starsze mamy zdają sobie sprawę z tego, jakie mają prawa oraz czego mogą wymagać od personelu szpitala.

Advertising
Advertising
 • Wybór miejsca porodu

  Wybór miejsca porodu

  Nie jest prawdą, że kobieta musi rodzić w szpitalu, który znajduje się najbliżej jej miejsca zamieszkania. Tylko od niej i partnera zależy, w której placówce publicznej na terenie Polski dziecko przyjdzie na świat. Niezależnie od wyboru powinny zostać zapewnione rodzącej wszelkie udogodnienia i najwyższy standard, który zagwarantuje komfort porodu. Do wybranego miejsca należy zgłosić się z chwilą rozpoczęcia się porodu, jednak trzeba pamiętać, że jeśli w danym dniu nie będzie dostępnych miejsc, pacjentka zostanie skierowana do najbliższego szpitala, w których jest ich odpowiednio dużo.

 • Godne traktowanie

  Godne traktowanie

  Dużo kobiet uskarżało się i niestety zdarza się, że nadal się skarży na przedmiotowe traktowanie, brak informacji, brak wiedzy, jak nazywają się pielęgniarki i lekarze, co bywa dodatkowo stresujące dla rodzącej kobiety. Dlatego ma ona prawo wymagać, żeby po przybyciu do szpitala personel przywitał się z nią, a lekarz i położna przedstawili się w chwili pierwszego kontaktu. Dzięki temu kobieta nie czuje się jak rzecz, lecz jak dostrzegana i ważna osoba. Wydaje się, że to niewielki gest, jednak dla każdego, zwłaszcza dla rodzącej kobiety oznacza on bardzo dużo.

 • Poszanowanie intymności

  Poszanowanie intymności

  O ile narodzinami dziecka matka chętnie chwali się wszystkim, o tyle poród to sprawa bardzo intymna i do poszanowania tej intymności kobieta ma całkowite prawo. Jeżeli nie chce się, aby poza partnerem i lekarzem oraz osobami niezbędnymi ktoś asystował przy porodzie, ma się prawo nie wyrazić zgody np. na obecność studentów medycyny. Gdy poród odbywa się na wspólnej sali, można zażyczyć sobie parawanu oddzielającego od innych kobiet oraz ich rodzin. Nikt nie czuje się komfortowo obserwowany przez obce osoby. Tak samo nikt nie chce, żeby o stanie jego zdrowia mieli informację obcy. Od lekarza i położnej należy wymagać dyskretnego przekazywania danych na temat zdrowia własnego i dziecka.

 • Dowolność pozycji

  Dowolność pozycji

  Pozycja leżąca lub półleżąca jest wygodna dla lekarza, jednak niekoniecznie dla kobiety. Jeśli czuje ona, że lepiej jej, gdy chodzi, kuca, ćwiczy na piłce lub siedzi na krześle, ma prawo to zrobić. Nikt nie może zmusić rodzącej kobiety do przyjęcia konkretnej pozycji, poza momentem, gdy przeprowadza się badanie rytmu serca dziecka i konieczne jest położenie się. Dodatkowo pacjentka ma prawo do jednej osoby przy sobie. Niezależnie od tego, czy jest to mąż, partner, matka, siostra czy przyjaciółka, personel szpitala nie ma prawa ani wyprosić takiej osoby, jeśli pacjentka sobie nie życzy, ani pobierać od niej opłaty. Dzięki bliskiej osobie poród jest łatwiejszy do przetrwania i lekarze oraz pielęgniarki zobowiązani są do uszanowania tego.