Jak wspomagać oczy jedzeniem?

Opiekun artykułu: kijafa
Advertising
Jak wspomagać oczy jedzeniem?

Jak wspomagać oczy jedzeniem?

Dobry wzrok nie jest nam dany na całe życie. Są osoby, które od urodzenia do późnej starości nie mają z nim problemów, jednak nie jest tajemnicą, że oczy i tym samym wzrok zużywają się z biegiem czasu. Potrzebna im pomoc i konserwacja w postaci składników, które można dostarczać ciału razem z jedzeniem. Nie trzeba się obawiać, że oznacza to przejście na niejadalną dietę, większość produktów, w których są niezbędne dla oka składniki, znajduje się w jedzeniu o pysznym smaku i wyglądzie.

Advertising
Advertising
  • Zbawienna marchewka

    Zbawienna marchewka

    Gotowana, na surowo, starta z jabłkiem lub z odrobiną soku z cytryny, w każdej wersji marchewka jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy A i beta karotenu. Oba składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oka. Zapewniają one odpowiednie ukrwienie gałki ocznej i zapobiegają pękaniu naczynek krwionośnych. Dzięki witaminie A dobrze działają receptory odpowiedzialne za widzenie barw oraz światła.

  • Owoce leśne

    Owoce leśne

    Czas, kiedy można je swobodnie kupić lub zebrać w lesie, jest krótki, lecz należy go maksymalnie wykorzystać. Maliny, jagody oraz jeżyny są doskonałym źródłem antyoksydantów i flawonoidów, który zabezpieczają zdolność prawidłowego widzenia. Im więcej się ich je, tym dłużej można cieszyć się dobrym wzrokiem. Również przetwory z owoców leśnych działają pozytywnie na widzenie, więc gdy nie można dostać świeżych owoców, dobrze jest pić soki z nich albo jadać dżemy.

  • Orzechy i orzeszki

    Orzechy i orzeszki

    Znane są przede wszystkim ze wspomagania działania mózgu, jednak nie jest to ich jedyna zaleta. Równie dobrze potrafią działać na wzrok. Składniki mineralne, które zawierają wszystkie rodzaje orzechów, sprawiają, że nawet kilka orzeszków dziennie może wpłynąć dobrze na oczy, chroniąc je przed ubytkami związanymi z codzienną pracą.

  • Cynk prosto z morza

    Ryby i owoce morza polecane są w każdej diecie. Nie jest to bez znaczenia również dla wzroku, ponieważ właśnie w tych produktach – rybach, ostrygach – znajdują się bardzo duże ilości cynku. Jest to składnik mineralny sprawiający, że oko sprawnie przystosowuje się do zmiany oświetlenia i przechodzenia od jasnego w ciemne oraz na odwrót. Wszelkie niedobory cynku wpływają na pogorszenie się widzenia.

  • Niezbędna luteina

    Niestety, ludzki organizm nie wytwarza tego niezbędnego dla oczu składnika. Jest on potrzebny, ponieważ działa niczym filtr UV, chroni oczy przed urazami z zewnątrz, dba o właściwe nawilżenie oraz odpowiednie ciśnienie wokół oka, które bywa przyczyną licznych problemów związanych z widzeniem. Można go dostarczać zarówno w tabletkach, jak i w jedzeniu. Najwięcej luteiny zawierają jagody oraz czarne porzeczki.