Jak uprawiać pory w ogrodzie?

Opiekun artykułu: karson
Advertising
Jak uprawiać pory w ogrodzie?

Jak uprawiać pory w ogrodzie?

Por jest bardzo zdrowym i smacznym warzywem, doskonałym na surówki i sałatki, jako dodatek do zup i innych potraw z warzyw. Smak rosołu z włoszczyzną z własnego ogrodu, w tym z dodatkiem aromatycznego pora, jest niepowtarzalny. Jak uprawiać pory w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Stanowisko i wymagania glebowe

    Stanowisko i wymagania glebowe

    Na uprawę pora należy wybrać stanowisko słoneczne. Warzywo to wymaga gleby żyznej, bogatej w próchnicę, gliniasto-piaszczystej, o pH między 5,8 – 6,5. Odczyn gleby powinno się sprawdzić kwasomierzem. Pory wymagają dobrego nawodnienia. Rok przed posadzeniem porów można dane miejsce nawieźć obornikiem. Pora nie powinno się sadzić w kolejnym roku na tym samym miejscu. Nie powinien on także być sadzony na miejscu po cebuli.

  • Uprawa pora

    Uprawa pora

    Por jest rośliną dwuletnią, czyli jego pełen cykl rozwojowy trwa dwa sezony. W drugim roku uprawy roślina wydaje nasiona i zamiera, dlatego pory traktuje się w domowej uprawie jako rośliny jednoroczne. Po wytworzeniu w pierwszym roku cebuli i liści następuje zbiór, gdyż te właśnie części rośliny spożywamy.

  • Zbiory

    Zbiory

    Jest wiele odmian pora dojrzewających w różnych terminach. Odmiany wczesne zbieramy już latem i jesienią. Odmiany późne zbiera się dopiero zimą albo wiosną następnego roku.

  • Przechowywanie

    Przechowywanie

    Odmiany późne są odporne na niskie temperatury i mogą pozostać w gruncie. Należy jedynie okryć grządki, na których rosną. Porów zimujących w gruncie od września nie powinno się już podlewać. Aby uniknąć problemów ze zbiorem w przypadku, gdyby gleba zamarzła, można pory na jesieni wykopać, a następnie zadołować w piasku w chłodnym miejscu.

  • Pielęgnacja

    Pielęgnacja

    Grządki, na których rosną pory, należy regularnie odchwaszczać oraz podlewać. Konieczne jest także spulchnianie gleby, aby nie powstała skorupa. Powinno się także przerywać zbyt gęsto rosnące pory. W lipcu należy obsypać łodygi pora ziemią, aby uzyskać dłuższą część białą. Dotyczy to zwłaszcza odmian późnych.

  • Sadzenie

    Sadzenie

    Rozsadę można przygotować w inspekcie. Nasiona wysiewamy od marca do maja, w zależności od odmiany. Odpowiednio zahartowaną rozsadę wysadzamy do gruntu, gdy rośliny mają 15 – 20 cm. Przed posadzeniem można skrócić korzenie, wtedy rośliny lepiej się przyjmą.

  • Uprawa z siewu

    Uprawa z siewu

    Uprawa z siewu nadaje się dla odmian późnych. Nasiona wysiewamy do gruntu w kwietniu. Między rządkami powinno być około 30 cm. Konieczne jest staranne podlewanie wschodzących roślin oraz usuwanie chwastów.