Sposób pielęgnowania bazylii
Sposób pielęgnowania bazylii
Bazylia jest lubianą i docenianą przyprawą, która nadaje się do bardzo wielu dań, zwłaszcza mięsnych, sosów, chleba oraz dodatków do niego. Zamiast kupować suszoną bazylię, można hodować ją we własnym domu, w doniczce, na parapecie kuchennym. Dzięki temu ma się nie tylko ozdobę, ale dostęp do świeżej przyprawy każdego dnia.
Wysiewanie bazylii
W przypadku wysiewania bazylii do doniczek można to robić niemal przez cały rok, choć najkorzystniejszy jest moment między kwietniem a czerwcem. Wówczas nie jest ani zbyt ciepło, ani za zimno. Dni są dłuższe, więc jest więcej światła, które wspiera rozwój rośliny. Bazylia lubi duże ilości światła i wyższą temperaturę, więc są to dla niej doskonałe warunki. Ziarna bazylii wsypuje się do doniczki z żyzną ziemią i nie przykrywa nią. Ziarna dobrze kiełkują wystawione na słońce. Do jednej doniczki wystarczy 20 nasion.
Temperatura dla bazylii
Bazylia lubi ciepło, dlatego doniczki z nasionami można postawić w miejscu, w którym temperatura sięga 20 – 25 stopni Celsjusza. Dla wielu roślin byłoby to za wiele, jednak kiełkująca bazylia bardzo lubi takie ciepło. Dzięki temu rośnie szybciej i jest bardziej aromatyczna oraz zielona.
Wilgotność dla bazylii
Drugą ważną dla bazylii rzeczą jest wilgotność powietrza. Żeby wspomóc wzrost nasionek, warto przykryć doniczkę folią spożywczą, jednak pamiętając o zrobieniu w niej dziurek. Tak dostaje się do nasion świeże powietrze, które powoduje ich szybszy wzrost. Już po 2 tygodniach można zobaczyć pierwsze kiełki, natomiast kolejne etapy rozwoju są jeszcze szybsze.
Podlewanie bazylii
Bazylia, zwłaszcza w okresie kiełkowania, potrzebuje stale nawilżonej gleby. Nie oznacza to przelewania wodą, gdyż to mogłoby zaszkodzić roślinie, lecz warto pamiętać, że ziemia nie powinna być sucha. Żeby woda szybko nie wyparowała, najlepiej podlewać roślinę rano lub wieczorem, wówczas wilgoć utrzyma się odpowiednio długo.
Nawożenie bazylii
Ze względu na to, że bazylia jest rośliną jednoroczną i rośnie dość szybko, nie jest konieczne jej specjalne nawożenie. Nie jest to jednak zabronione i raz na 2 tygodnie, po podlaniu, można dodać biohumus, naturalny nawóz, który poprawi jakość ziemi oraz wspomoże roślinę.
Ścinanie liści
Ścinanie liści należy przeprowadzać od lipca aż do września. Jest to jednocześnie zbiór ziół przydatnych do gotowania (przecież właśnie po to uprawia się bazylię) i zabieg pielęgnacyjny. Trzeba jedynie pamiętać, żeby odcinać jedynie liście, a nie całe łodygi, gdyż do września będą z nich wyrastać nowe listki.