Jak uprawiać marchewkę?
Jak uprawiać marchewkę?
Marchewka jest jednym z najchętniej jadanych i lubianych warzyw. Nawet dzieci chętnie ją jedzą, zwłaszcza że można ją spożywać na surowo, na słono, z cukrem, a nawet wykonać smaczne chipsy na deser. Jeżeli ma się ogródek, warto rozpocząć uprawę własnych warzyw. Żeby wyhodować marchewki, które będą miały słuszne rozmiary, dobrze jest znać kilka podstawowych zasad ich pielęgnacji.
Gleba dla marchwi
Ziarna marchwi potrzebują do rozwoju odpowiedniej gleby. Najlepiej sprawdza się do tego ziemia lekko próchnicza, wilgotna oraz piaszczysto-gliniasta. Nie powinno znajdować się w niej zbyt dużo azotu. Jeżeli chce się wprowadzić wapno do ziemi, żeby zapewnić marchewce lepszy wzrost, konieczne jest zrobienie tego rok wcześniej, przed posadzeniem warzywa. Marchewka bardzo nie lubi świeżo wapnowanej ziemi. Warto pamiętać również o tym, żeby bezpośrednio przed sianiem marchwi nie kłaść na ziemię obornika.
Temperatura dla marchwi
Marchewka nie jest zbyt wymagająca, jeżeli chodzi o temperaturę, dlatego może być uprawiana niemal na każdym terenie. Temperatura, w której wyrasta, to od 5 do 35 stopni Celsjusza. Jednak najlepiej rośnie, jeżeli temperatura nie przekracza 21 stopni. Gdy jest za wysoka, wówczas korzenie marchwi rosną krótkie i grube. Przy zbyt niskiej korzenie są długie, ale cienkie, co znacznie utrudnia ich obieranie.
Podlewanie marchwi
Uprawiając marchewkę, trzeba zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Bez wody całkiem uschnie, więc dostarczanie odpowiedniej wilgoci jest niezwykle ważne. Ziemia, w której znajdują się nasiona, a potem wyrastające warzywa, powinna być stale lekko wilgotna, ale nie przesadnie przelana, gdyż doprowadzi to do zgnicia rośliny. Szczególnie istotne jest podlewanie jej w okresie kiełkowania, jak również w okresie wzrostu. Wtedy jest najbardziej wrażliwa na suszę i gdy nie będzie miała pod dostatkiem wody, nie urośnie odpowiednio.
Nawożenie marchwi
W przypadku nawożenia trzeba wyjątkowo uważać. Jak już wspomniano, przed sadzeniem lepiej nie dokładać obornika, gdyż będzie to szkodliwe dla marchewki. Można natomiast dodawać do gleby potas, który jest niezwykle cenny dla marchwi. Najlepiej dostarczać go poprzez nawozy bogate w siarczan potasu lub w popiół drzewny.
Zbiór marchwi
Marchewkę można zbierać już w 8 tygodniu po wysiewie, czyli w czerwcu, jeżeli posieje się ją na początku kwietnia. Zebrana o tej porze będzie delikatniejsza w smaku.Sam zbiór marchewki możliwy jest aż do października, jednak warto zdawać sobie sprawę, że październikowe marchewki nadają się do przechowywania na zimę, natomiast wcześniejsze do jedzenia na bieżąco.