Jak poprawnie sadzić czosnek zimowy?

Opiekun artykułu: magaju
Advertising
Jak poprawnie sadzić czosnek zimowy?

Jak poprawnie sadzić czosnek zimowy?

Wielbiciele czosnku często, poza kupowaniem, zastanawiają się, czy nie lepiej rozpocząć samodzielną uprawę. Posiadanie własnych zapasów mogłoby być bardzo korzystne, zwłaszcza jeżeli czosnek jest stale obecny w kuchni i wykorzystywany na różne sposoby. Uprawa jest wymagająca, lecz może przynieść sukces, warto się o tym przekonać.

Advertising
Advertising
  • Czas sadzenia

    Czas sadzenia

    Dogodną porą na sadzenie czosnku zimowego jest połowa albo koniec października. Dzięki temu czosnek będzie miał jeszcze czas wypuścić korzenie, zanim nadejdzie zima, chociaż nie zdołają one wyrosnąć. Gdyby do tego doszło, pojawiłby się problem z przezimowaniem.Do sadzenia nadają się zarówno ząbki średnie, jak i duże, z których można uzyskać bardzo dobre plony.

  • Dobra gleba

    Ziemia, w jakiej będzie sadzony czosnek, musi być bardzo dobra. Czosnek jest wymagający pod tym względem, czego nie należy ignorować. Najlepiej sprawdzi się gleba próchnicza, ale niezbyt ciężka, za to dobrze przepuszczająca, o odczynie obojętnym. Jeżeli wcześniej uprawiało się na grządce fasolę albo pomidory, można właśnie tam posadzić czosnek, dobrze na tym skorzysta. Jeśli na tym samym miejscu poprzednio rosła kapusta, zbiory czosnku mogą być mniej udane, niż się oczekuje.

  • Dobre nawożenie

    Dobre nawożenie

    Warto nawozić czosnek, żeby ułatwić mu wzrost. Nadają się do tego przede wszystkim nawozy organiczne. Sprawiają, że czosnek świetnie sobie radzi i osiąga lepsze rozmiary. Podczas nawożenia najlepiej wkopać go w ziemię, żeby była odżywiona jak najbardziej od wewnątrz, w końcu tam znajdują się bulwy czosnkowe.

  • Pielęgnacja czosnku

    Pielęgnacja czosnku

    Wydawać by się mogło, że czosnek nie potrzebuje pielęgnacji, jednak nie jest to prawda. Tak jak każda roślina musi być odpowiednio zadbany. Dotyczy to przede wszystkim pielenia, wybierania spomiędzy poszczególnych sadzonek chwastów oraz regularnego podlewania. Ziemia, w której znajduje się przyszły dodatek do dań, nie powinna być sucha.

  • Sadzenie czosnku

    Sadzenie czosnku

    Gdy gleba jest wybrana, użyźniona i pozbawiona chwastów, można przejść do sadzenia. Warto przed włożeniem ząbków zwilżyć ziemię. Następnie wsadzać do niej ząbki na głębokość 5 – 6 cm, w rzędach, które powinny być oddalone od siebie o 30 cm. Pomiędzy samymi ząbkami odległość musi wynieść 6 – 7 cm, żeby czosnek sobie nie przeszkadzał podczas wzrostu.Na czas zimy można przykryć rządki z czosnkiem słomą.