Właściwości zdrowotne bratka

Opiekun artykułu: justdoit
Advertising
Właściwości zdrowotne bratka

Właściwości zdrowotne bratka

Znany z ogrodów i pól bratek nie jest tylko ładną rośliną ozdobną. Z powodzeniem bywa wykorzystywany w celach leczniczych oraz kosmetycznych, chociaż wciąż nie wszyscy są świadomi jego zalet. Warto je poznać i ułatwić sobie walkę z pewnymi dolegliwościami w sposób zdrowy oraz nieskomplikowany.

Advertising
Advertising
  • Na drogi moczowe

    Na drogi moczowe

    Drogi moczowe i nerki pełnią ważną rolę w organizmie człowieka. Oczyszczają ciało z toksyn, więc powinny działać sprawnie. Napar z bratka działa moczopędnie, pomagając oczyszczać drogi moczowe z zalegających w nich toksyn. Dzięki temu nie odkładają się w nich bakterie, które mogą powodować choroby lub stany zapalne. Z tego samego powodu picie herbaty z bratka jest korzystne przy zapaleniu pęcherza, kamicy nerkowej oraz mniej poważnych infekcjach.

  • Na reumatyzm

    Na reumatyzm

    W bratku znajdują się dwa przydatne ciału związki – flawonoidy i salicylany. Dzięki nim bratek jest pomocny w leczeniu reumatyzmu. Można zarówno pić herbatę z bratka, jak i stosować okłady z niego. W tym celu należy zaparzyć bratek i poczekać 10 minut, aż zaparzy się i przestygnie. Następnie zamacza się w wywarze gazę i przykłada do bolących mięśni lub stawów. Przynosi to szybko ulgę, a dodatkowo jest przyjemnym doznaniem, więc relaksuje całe ciało.

  • Na trądzik

    Na trądzik

    Bratek jest znany szczególnie z przeciwdziałania trądzikowi. Z tego powodu polecany jest osobom w wieku dojrzewania oraz wszystkim, którzy borykają się z nadmiernymi wypryskami. Picie naparu z liści oraz łodyg bratka poprawia przemianę materii, dzięki czemu szybciej usuwane są toksyny znajdujące się w organizmie i powodujące problemy skórne. Poza piciem można również przemywać naparem z bratka twarz lub robić 5-minutowe okłady. Poprawa jest widoczna szybko, jednak nie od razu, a po kilku dniach.

  • Dla krwi

    Dla krwi

    Picie naparu z bratka jest korzystne dla całego układu krwionośnego dzięki zawartym w bratku składnikom – bioflawonoidom. Obniżają one ciśnienie krwi, gdy jest zbyt wysokie oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Niwelują stany zapalne naczyń krwionośnych i uelastyczniają je, co jest przydatne w przypadki zagrożenia żylakami lub w momencie, gdy widzi się ich pierwsze objawy. Wyciąg z bratka jest częstym składnikiem olejków oraz kremów przeznaczonych dla osób mających problemy z pękającymi naczynkami. Dodatkowo bratek ułatwia organizmowi przyswajanie witaminy C.

  • Na oczy

    Dla osób borykających się z cieniami pod oczami, podrażnieniami powiek lub zapaleniem spojówek bratek jest doskonałym środkiem łagodzącym objawy. Przemywanie oczu naparem z bratka lub 10-minutowe okłady z herbaty z bratka sprawiają, że cienie pod oczami znikają, a oczy są mniej podrażnione i nie wydają się zmęczone.