Jak przechowywać warzywa przez okres zimy?

Opiekun artykułu: kasis
Advertising
Jak przechowywać warzywa przez okres zimy?

Jak przechowywać warzywa przez okres zimy?

Posiadanie własnej działki czy ogrodu to nie tylko radość z czasu spędzonego na powietrzu, smacznych owoców i warzyw czy pięknych kwiatów w sezonie. Cebulę, czosnek, marchew, pietruszkę, seler, pory czy kapustę można przechowywać przez zimę i cały czas mieć własne, zdrowe warzywa. Trzeba jednak przechowywać je w odpowiednich warunkach, nie mogą mieć zbyt zimno ani zbyt ciepło, ważna jest również odpowiednia wilgotność. Jak przechowywać warzywa przez okres zimy, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Jak przechowywać cebulę i czosnek?

    Jak przechowywać cebulę i czosnek?

    Cebulę i czosnek należy przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Może to być na przykład strych albo altana na działce. Cebulę należy przedtem starannie wysuszyć. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej zera, gdyż wówczas warzywa by przemarzły. Nie powinno również być zbyt ciepło (najlepiej do 7 stopni Celsjusza). Cebulę i czosnek przechowujemy na kołkach, splecione w wianki lub warkocze, albo wsypujemy do drewnianych skrzyń. Można je również rozłożyć na słomianych matach.

  • Jak przechowywać warzywa korzeniowe i kapustę?

    Jak przechowywać warzywa korzeniowe i kapustę?

    Warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, selery, buraki) oraz kapusta wymagają temperatury od 1 do 4 stopni Celsjusza oraz dużej wilgotności powietrza. Mogą być przechowywane na przykład w piwnicy, pod warunkiem, że nie jest ona ogrzewana. Warzywa wysypujemy luzem na stertę albo do skrzynek. Aby warzywa korzeniowe nie wysychały, przysypujemy je wilgotnym piaskiem albo wykładamy skrzynki folią. Kapusty natomiast nie przykrywamy folią ani nie przysypujemy piaskiem.

  • Jak przechowywać warzywa w kopcu?

    Jak przechowywać warzywa w kopcu?

    Jeśli nie mamy odpowiedniej piwnicy, możemy przechowywać warzywa w kopcach. W ogrodzie trzeba wykopać rowy. Głębsze (około pół metra) przeznaczamy na marchew, pietruszkę i seler, a płytsze (około 25 cm) na kapustę i buraki. Warzywa układamy warstwami, przesypując piaskiem, a na wierzchu przysypujemy warstwą ziemi około 5 cm grubości. Po nadejściu przymrozków dosypujemy ziemi, tak by warstwa okrywająca miała kilkanaście centymetrów. Gdy wystąpią mrozy, układamy na wierzchu kopców okrycie ze słomy (warstwa 20 – 30 cm grubości), a na nim kolejną warstwę ziemi. Wiosną należy usunąć resztki warzyw. Na jesieni zakładamy kopiec w innym miejscu, aby zapobiec rozwojowi chorób.

  • Jak przechowywać warzywa w gruncie?

    Jak przechowywać warzywa w gruncie?

    Pory oraz mrozoodporne odmiany pietruszki przechowujemy w gruncie. Można to zrobić na dwa sposoby. Najprościej jest pozostawić te warzywa w miejscach, w których rosły. Pietruszkę na okres mrozów można okryć słomą. Drugi sposób to zadołowanie warzyw. Wykopujemy rowki i układamy warzywa. Korzenie pietruszki trzeba przysypać warstwą ziemi. Zadołowane pory i pietruszkę okrywamy przed nadejściem mrozów słomą albo warstwą liści.