Jak szybko pozbyć się przeziębienia?

Opiekun artykułu: piotrcy
Advertising
Jak szybko pozbyć się przeziębienia?

Jak szybko pozbyć się przeziębienia?

Lato to pora angin, jednak wraz z jego odejściem pojawiają się liczniejsze zachorowania na przeziębienia. Zmiana temperatury, czasami bardzo radykalna, inna wilgotność powietrza, deszcz, a do tego niepasujące jeszcze do jesieni ubranie sprawiają, że bardzo łatwo o zachorowanie. Przeziębienie, chociaż wydaje się mniej poważne niż grypa, skutecznie utrudnia życie i trzeba się go pozbyć. Najlepiej jak najszybciej.

Advertising
Advertising
  • Dawka uderzeniowa witamin

    Dawka uderzeniowa witamin

    Gdy tylko zaczyna się odczuwać pierwsze objawy przeziębienia, należy zaaplikować sobie dawkę witamin, zwaną dawką uderzeniową. Ma ona zapobiec rozwojowi choroby i przejściu jej w kolejne, bardziej uciążliwe stadium. W dawce takiej podstawą jest witamina C, której trzeba zjeść nawet 2 – 3 pastylki. Nie trzeba się obawiać, przedawkowanie witaminy C jest praktycznie niemożliwe, ponieważ jest ona usuwana wraz z moczem. Poza tą witaminą przydają się tabletki zawierające kompleks witamin i środków hamujących chorobę, np. Rutinoscorbin. Wzięcie 2 tabletek witaminy C, 2 tabletek Rutinoscorbinu rano i wieczorem przez 2 – 3 dni jest w stanie oddalić wizję przeziębienia. Dodatkowo tabletki wzmocnią odporność na dłużej.

  • Pod kołdrą i kocem

    Jeśli poczuje się pierwsze objawy przeziębienia w środku dnia, a ma się w perspektywie ciąg dalszy pracy, zakupy albo spotkanie towarzyskie, lepiej z czegoś zrezygnować, jeśli jest to możliwe. Najważniejsze na początku przeziębienia to nie dać mu się w pełni rozwinąć. Z tego powodu trzeba na resztę dnia zaszyć się pod kołdrą albo kocem w ciepłym dresie i poleżeć, przespać się. W taki sposób organizm będzie stymulował system immunologiczny – zwłaszcza podczas snu.

  • Ciepła kąpiel

    Ciepła kąpiel

    Zanim przejdzie się do siedzenia albo leżenia pod kołdrą, warto zaaplikować sobie również gorącą kąpiel. Nie powinna być długa, wystarczy 15 – 20 minut, lecz ciepła i rozgrzewająca organizm. W wysokiej temperaturze bakterie szybciej giną. Do kąpieli można dodać olejki eteryczne: eukaliptusowy, lawendowy, cytrusowy, które pomogą zrelaksować się, zmniejszą ból głowy oraz trudności z oddychaniem wywołane katarem, jeśli już się pojawił.

  • Rozgrzewające napoje

    Rozgrzewające napoje

    Podczas przeziębienia nie można zapominać również o piciu ciepłych napojów. Nie gorących, które mogłyby poparzyć gardło, ale ciepłych. Najlepiej aby była to herbata z dodatkami – miodem, cytryną, sokiem malinowym. Miód ma działanie antybakteryjne, cytryna dużą dawkę witaminy C, a sok malinowy działa niczym naturalny antybiotyk i obniża gorączkę.

  • Płukanie gardła

    Płukanie gardła

    Przeziębienie zaczyna się często kłuciem w gardle. Gdy tylko odkryje się taki objaw, należy zadziałać i rozpocząć płukanie gardła. Można to robić gotowymi płukankami z apteki albo domowymi środkami. Najlepiej nadaje się do tego szałwia albo woda z solą. Obie płukanki można stosować 2 razy dziennie. Odświeżają gardło oraz likwidują rozwój bakterii w przełyku i jamie ustnej.