Jak się uniezależnić od hazardu?
Jak się uniezależnić od hazardu?
Człowiekiem uzależnionym jest nie tylko narkoman czy alkoholik. Uzależnić się można od bardzo wielu substancji i zachowań. Bardzo niebezpieczne jest uzależnienie od hazardu. Może ono zrujnować życie hazardziście i jego rodzinie. Co robić w przypadku uzależnienia od hazardu, dowiesz się z tego artykułu.
Hazard to nie tylko gra w ruletkę, pokera czy korzystanie z jednorękich bandytów albo obstawianie gonitw na wyścigach konnych. To także nałogowe uczestniczenie w grach liczbowych typu toto-lotek, kupowanie zdrapek albo wysyłanie sms-ów, które według organizatorów konkursu zapewnią nam wygraną, a zyskamy jedynie wysoki rachunek za telefon.
Jeśli podejrzewasz, że bliska ci osoba jest uzależniona od hazardu, skorzystaj z profesjonalnej pomocy, zanim byt rodziny zostanie zagrożony.
Osoba uzależniona od hazardu, która się leczy, powinna zrezygnować z picia alkoholu, żeby nie ryzykować nawrotu. Mechanizm uzależnienia od hazardu i od alkoholu jest identyczny.
Uświadomienie sobie prawdy
Tak jak w przypadku każdego innego uzależnienia, pierwszym krokiem do wyleczenia jest uświadomienie sobie prawdy. Jest to bardzo trudne, ponieważ osoba uzależniona nie ocenia we właściwy sposób swojej sytuacji i ma wrażenie, że wszystko kontroluje, a więc nie potrzebuje pomocy. W przypadku hazardu zaprzeczanie jest bardzo niebezpieczne. Nałogowy gracz może doprowadzić do zrujnowania swojej rodziny, a w efekcie do jej rozpadu.
Kto jest nałogowym hazardzistą?
Ktoś, kto spędził kilka wieczorów w kasynie albo co pewien czas gra na wyścigach konnych, nie jest jeszcze nałogowym hazardzistą. O uzależnieniu można mówić wtedy, gdy gra jest ważniejsza od innych zajęć, a także zobowiązań rodzinnych i zawodowych. Jeżeli ktoś nie stawia się na ważne spotkanie, ale udaje się do kasyna; przegrywa pożyczone pieniądze i zaciąga następne kredyty; nie potrafi przerwać gry, bo musi „się odegrać”; twierdzi, że wszystko jest w porządku i nic złego się nie dzieje – jest to osoba uzależniona.
Gdzie należy szukać pomocy?
Na ogół hazardzista przyznaje się do tego, że jest uzależniony, dopiero wtedy, kiedy zniszczy sobie życie. Rozpad rodziny, odsunięcie się przyjaciół, upominanie się wierzycieli i banków o zwrot zaciągniętych zobowiązań, brak środków do życia, utrata mieszkania – zmuszają do myślenia. Pomocy należy szukać w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Adresy i telefony takich ośrodków dla różnych rejonów kraju można łatwo odnaleźć w Internecie.
Na czym polega leczenie
W leczeniu uzależnienia od hazardu, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, wykorzystuje się Program Dwunastu Kroków. Osoba uzależniona pracuje wraz z grupą wsparcia. Warunkiem osiągnięcia sukcesu w walce z uzależnieniem jest całkowita abstynencja. Hazardzista nie może pozwolić sobie na uczestniczenie w jakiejkolwiek rozgrywce, nawet w charakterze obserwatora. Obejmuje to zarówno gry hazardowe, jak i towarzyskie. Tak więc należy zrezygnować nawet z tak niewinnej rozrywki jak gra w bierki, w ping-ponga czy chińczyka, oglądania teleturniejów i innych programów opartych na rywalizacji. Pamiętajmy, że hazardzista zaczyna grać, żeby zdobyć pieniądze, poprawić warunki życiowe swojej rodziny czy spełnić marzenia, a kończy jako osoba uzależniona od emocji towarzyszących grze, których nie potrafi się wyrzec.