Jak przygotować się do rzucenia palenia?
Jak przygotować się do rzucenia palenia?
Tylko nieliczni są w stanie rzucić palenie papierosów z dnia na dzień, bez zastępowania ich potem nadmiarem jedzenia albo bez nadmiernej nerwowości. Dla większości rzucenie nałogu jest trudne i wymaga przygotowania. Nie jest to niczym złym, wręcz przeciwnie, dzięki temu łatwiej jest zacząć, a potem uniknąć efektów ubocznych związanych z odstawieniem papierosów.
Podejmij decyzję
Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o rzuceniu palenia. Powinna być ona nieodwołalna i wcielona w życie w wyznaczonym przez siebie terminie. Nie trzeba rzucać papierosów z dnia na dzień, po podjęciu decyzji można dać sobie jeszcze tydzień, zaznaczyć wybraną datę w kalendarzu i trzymać się jej, gdy nadejdzie. Posiadanie takiej daty oraz jej wyraźne podkreślenie sprawi, że trudniej będzie odwlekać rzucenie palenia w nieskończoność, co zdarza się, gdy teoretycznie chce się skończyć z paleniem, jednak nie ustala się, kiedy dokładnie to nastąpi.
Analiza korzyści
Palacz rzadko myśli o korzyściach, jakie są związane z rzucaniem palenia. Decydując się na odstawienie papierosów, dobrze jest przeanalizować, jakie korzyści osiągnie się dzięki temu. Na pierwszym miejscu będą oczywiście korzyści zdrowotne. Będzie się mniej narażonym na infekcje dróg oddechowych, zniknie zadyszka związana ze wspinaniem się na schody oraz poranny kaszel. Jedzenie oraz picie zaczną lepiej smakować, nie tłumione przez nikotynę. Dodatkowo zaoszczędzi się sporą sumę pieniędzy. Warto wypisać sobie zalety rzucenia palenia na kartce i powiesić ją w widocznym miejscu. Stanie się dzięki temu stałą motywacją.
Wspólne rzucanie
Zrezygnowanie z palenia papierosów może być łatwiejsze, jeśli robi się to z kimś. Z tego powodu warto namówić bliską i również palącą osobę do rzucenia. W taki sposób łatwiej będzie się osiągało sukcesy i wzajemnie motywowało do działania.Jeżeli nie uda się nikogo namówić do wspólnego rzucania, warto poinformować o swoim zamierzeniu jak największą liczbę osób. Dzięki temu przed rezygnacją z odwyku będzie powstrzymywała niechęć do przyznania się do porażki.
Niepalące towarzystwo
Dobrym wsparciem podczas rzucania palenia jest otoczenie się osobami niepalącymi. Zmniejszy to chęć do sięgnięcia po papierosa, a do tego wśród takich osób nie będzie ryzyka, że ktoś nagle zaproponuje wyjście na „jednego dymka”, co mogłoby wystawić silną wolę na pokuszenie.
Środki farmakologiczne
Nie zawsze sama silna wola wystarczy. Czasami to za mało i trzeba sięgnąć po dodatkowe wsparcie. W aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, można znaleźć wiele środków – gum, plastrów, tabletek – które sprzyjają zmniejszeniu odczuwania głodu nikotynowego, uciążliwego szczególnie na początku odwyku.