Jak przyrządzić chlebek czosnkowy?

Opiekun artykułu: dreadzia
Advertising
Jak przyrządzić chlebek czosnkowy?

Jak przyrządzić chlebek czosnkowy?

Jedzenie ciągle kanapek ze zwykłego, a nawet pełnoziarnistego chleba może się znudzić. W pewnym momencie mówi się: dość i szuka czegoś innego. Dobrze, jeżeli jest to miłe urozmaicenie nadające się zarówno na spotkanie towarzyskie, jak i na ciepłą kolację. Jeśli lubi się smak i zapach czosnku, najprostszym rozwiązaniem jest zrobić chlebek czosnkowy – smaczny, a do tego wzmacniający odporność dzięki niezwykłym zdolnościom czosnku.

Advertising
Advertising
  • Niezbędne składniki spożywcze

    Niezbędne składniki spożywcze

    Zaletą chlebka czosnkowego jest możliwość jego szybkiego wykonania, chociaż żeby tego dokonać potrzebne są następujące produkty:
    * 1 duża bagietka,
    * 3-4 ząbki czosnku,
    * 1 kostka masła,
    * oregano suszone,
    * pieprz,
    * sól.
    Zamiast dużej, długiej bagietki można użyć również kilku małych, zarówno zwykłych, białych, jak i pełnoziarnistych.

  • Pierwszy krok

    Przed przystąpieniem do przygotowania chlebka czosnkowego konieczne jest uzyskanie bardzo miękkiego masła. Można uzyskać takie na dwa sposoby. Pierwszym jest zakupienie kostki i niechowanie jej do lodówki. Drugim pozostawienie jej poza lodówką na całą noc, dzięki czemu będzie bardzo miękkie.

  • Drugi krok

    Drugi krok

    Gotowe masło należy przełożyć do miski. Dodać do niego oregano, pieprz, sól. Można wsypać także inne przyprawy, lecz jednocześnie nie przesadzać z ich ilością, mają jedynie wzbogacić smak czosnku, a nie stłumić go całkowicie.Czosnek obrać z łupinek, zmiażdżyć w prasce i wrzucić do masła. Wszystko dokładnie wymieszać, uzyskując tym samym masło czosnkowe.

  • Trzeci krok

    Trzeci krok

    Bagietki pokroić na kawałki grubości 1,5 – 2 cm. Nasmarować je – najlepiej z obu stron – masłem czosnkowym, a następnie układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wsunąć blaszkę do piekarnika.

  • Czwarty krok

    Czwarty krok

    Piec chlebek w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 20 – 25 minut, aż kawałki bagietki staną się rumiane.Chlebek najlepiej smakuje na gorąco – sam albo z dodatkiem w postaci pomidora z mozzarellą i bazylią.