Jak pozbyć się modzeli?
Jak pozbyć się modzeli?
Stopy są jedną z tych części ciała, które wymagają największej pielęgnacji. Ze względu na to, że opiera się na nich całe ciało i mają kontakt z różnym podłożem, są narażone na liczne urazy, które odbijają się na ich wyglądzie. Na wygląd wpływa również nieodpowiednia pielęgnacja albo całkowity jej brak, który prowadzi do powstania zgrubień naskórka, wykrzywień palców lub problemów z paznokciami oraz do powstania szpecących stopę modzeli, które w zaawansowanej formie mogą prowadzić nawet do bólu przy chodzeniu.
Czym są modzele?
Obco brzmiąca nazwa to nic innego, jak zgrubienia naskórka, które najczęściej występują na stopach, chociaż zdarzają się przypadki pojawienia się ich na dłoni. Przypominają odciski, jednak nie posiadają takiego jak one jądra, które uciska na nerwy, więc w początkowej fazie nie są bolesne, jedynie nieestetyczne. Mogą być białe lub żółte, w zależności od ilości zgromadzonego naskórka. Są twarde, grube i niewrażliwe na dotyk, mogą być wystające, wtedy powodują ból przy ucisku na nie – butem lub w trakcie poruszania się. Zazwyczaj mają kształt okrągły albo owalny. Widać na nich linie narastającej skóry, przez co wydają się elementem stopy, na który początkowo nie zwraca się szczególnej uwagi.
Moczenie i tarka
Modzele można spróbować usunąć domowymi sposobami. Jeżeli zastosuje się je prawidłowo, modzele przestaną być problemem. Przede wszystkim nie należy wycinać zgrubiałego naskórka nożyczkami ani innymi ostrymi narzędziami, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Modzele trzeba ścierać stopniowo, przy pomocy specjalnej tarki, którą łatwo kupić w dowolnej drogerii. Jednak zanim przystąpi się do ścierania, należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub do kąpieli, która zmiękczy naskórek. Dzięki temu łatwiej będzie usuwać nadmiar skóry. Pocieranie tarką powinno być delikatne. Jeden zabieg nie usunie modzeli, jednak regularne stosowanie go sprawi, że stopy znów będą wyglądały ładnie.
Kwas salicylowy
Zastosowanie kwasu salicylowego wiąże się szczególnie z usuwaniem problemów skórnych i oczyszczaniem naskórka z bakterii, które mogą tworzyć wypryski. Na szczęście przydaje się on również do pozbywania się modzeli. Nie jest to szybkie, ponieważ trzeba przecierać i zmiękczać naskórek przy pomocy kwasu przynajmniej 2 razy dziennie. Po zmiękczeniu go można zetrzeć część skóry pumeksem. Jest to sposób przydatny, gdy modzele nie są jeszcze bardzo duże i bolesne.
U specjalisty
Gdy modzele są duże, wystające i bolesne, a dodatkowo obejmują większą część stopy, zamiast używać domowych sposobów, lepiej udać się od razu do specjalisty. Usuwania modzeli można dokonać w gabinetach chirurgi kosmetycznej lub u chirurga. Nie jest to bolesny zabieg, więc nie należy obawiać się ani bólu, ani znieczulenia. Lekarz albo kosmetyczka pozbywa się zgrubiałego naskórka przy pomocy wiertła, które jest puste w środku. Po usunięciu naskórka usuwa się również korzeń. Po tym pozostaje na skórze niewielka rana, którą zakleja się plastrem aż do zagojenia. Zabieg chirurgiczny jest polecany również osobom borykającym się z nawracającymi modzelami albo chorych na cukrzyce, które są na nie szczególnie narażone.