Przyczyny i zwalczanie cieni pod oczami
Przyczyny i zwalczanie cieni pod oczami
Mało co zaskakuje tak nieprzyjemnie w lustrzanym odbiciu, jak cienie pod oczami, zwłaszcza po dobrze przespanej nocy. Nie wyglądają one piękne, a gdy pojawiają się z zaskoczenia, mogą budzić niepokój. Ze względu na to oraz mało estetyczny efekt powinno się je zwalczać, jednak zanim zacznie się to robić, warto poznać przyczynę ich powstawania.
Uwarunkowania genetyczne
Przywykło się uważać, że za cienie odpowiedzialne są takie czynniki jak zmęczenie oraz brak odpowiedniej ilości snu. Jest to prawda, jednak poza tym za ich istnienie odpowiadają często geny. Wynika to z budowy skóry, która w okolicy oczu jest bardzo cienka, delikatna i prześwitują przez nią naczynia krwionośne, co nie jest zależne od czynników zewnętrznych. Istotna jest także ilość barwnika w skórze oraz budowa czaszki, ponieważ głęboko osadzone oczy powodują, że padający na skórę cień z łuku brwiowego sprawia wrażenie podkrążonych ciągle oczu.
Tryb życia
Niezdrowy tryb życia również wpływa na pojawianie się cieni pod oczami. Nie dotyczy to tylko małej ilości snu, lecz przede wszystkim nadmiernego korzystania z używek różnego rodzaju. Papierosy oraz alkohol wypijany w nadmiarze mają zły wpływ na skórę, zwłaszcza na jej najdelikatniejsze partie. Dodatkowo, zła dieta, opierająca się głównie na ciężkich tłuszczach, bez dodatków warzyw oraz owoców, powoduje jej osłabienie, które może kończyć się coraz wyraźniejszymi cieniami pod oczami.
Choroby i wiek
Im starsze ciało, tym więcej składników, których dotąd było dużo, zmniejsza swoją ilość. Jednym z nich jest kolagen, którego z wiekiem jest coraz mniej. Z tego powodu łatwiej o cienie pod oczami każdemu, kto przekroczył 40 i 50 lat. Poza wiekiem przyczyną cieni mogą być również choroby – alergie sezonowe oraz przeziębienia i zapalenie zatok, które powoduje podniesienie się ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Również osłabienie, w czasie którego skóra robi się blada, może sprawić, że cienie będą bardziej widoczne.
Kremy z kolagenem
Do pozbywania się cieni pod oczami przydatne są kremy z kolagenem lub wspomagające jego syntezę. Uzupełniają one powstałe braki, a jednocześnie nie dopuszczają do pojawienia się cieni. Równie dobrze działa witamina C, która rozjaśnia cerę. W aptece można zakupić kremy z witaminami, które wypełniają witaminowe ubytki w skórze i dodatkowo ją odżywiają.
Okłady pod oczy
Stosowanie okładów pod oczy pomaga pozbyć się cieni. Mogą one być wykonywane z różnych rzeczy. Istotne jest, aby wpływały na naczynka, zwężały je i tym samym sprawiały, że cienie znikną. Do wykonania okładów można wykorzystać świeże plasterki ogórka przyłożone do skóry, torebki zaparzonej herbaty, kostki lodu prowadzone okrężnymi ruchami po skórze oraz herbatki ziołowe, zwłaszcza z lipy i rumianku. Można zakupić je w formie ekspresowych herbatek, więc stosuje się je tak samo, jak zwykłą herbatę. Zaparza się je w niewielkiej ilości wody, odsącza i kładzie na skórę.