Jak ocenić jakość wina?

Opiekun artykułu: vegoku
Advertising
Jak ocenić jakość wina?

Jak ocenić jakość wina?

Do najpowszechniejszych sposobów badania i oceniania wina należy degustacja. Jest to określenie dodatnich i ujemnych cech wina za pomocą zmysłów.

Advertising
Advertising
  • Ocena wzrokiem

    Wzrokiem oceniamy barwę i klarowność wina. Ustala się przy tym, czy jego kolor jest intensywny, czy z odcieniami, czy jest ono przezroczyste i posiada blask, czy jest mętne. Wzrokiem można określić jeszcze jego konsystencję, czy jest płynne, czy gęstawe.

  • Badanie węchem

    Badanie węchem

    Węch bada świeżość wina i intensywność jego zapachu. Do ustaleń należy ustalenie zapachu podstawowego i jego odcieni oraz subtelności i intensywności aromatu i bukietu.

  • Badanie smakiem

    Badanie smakiem

    Smakiem bada się pełność wina, czyli moc, miękkość, a także wrażenia smakowe, którymi mogą być: słodycz, kwasowość lub gorycz.

  • Specjaliści a my

    Fachową degustacją zajmują się specjaliści, którzy używają do tego fachowego słownictwa. To, co należy do nas przed zakupem butelki wina, to sprawdzenie, czy butelka jest dobrze zakorkowana, banderola na korku nienaruszona, czy wino jest przejrzyste i czy etykieta na butelce jest czysta. Pamiętać należy, że wyraźne zmętnienia wina świadczą o jego zepsuciu, natomiast niewielki osad na dnie butelki widoczny podczas patrzenia pod światło jest zjawiskiem normalnym.

  • Gromadzenie się osadu

    Zjawisko gromadzenia się osadu zachodzi wówczas, gdy butelki z winem stoją dłuższy czas na półkach. Przed podaniem takiego wina należy zlać je do karafki, pozostawiając tym samym osad w butelce. Czynność taką nazywamy dekantacją. Powyższy osad znaleźć można w czerwonym winie, białe posiadać może na dnie butelki tzw. lekko szkliste igiełki powstające w wyniku jego starzenia. Jeżeli igiełki te są stosunkowo duże, szarawe i ciągnie się wokół nich otoczka, wino można uznać za zepsute.

  • Przechowywanie wina

    Najlepsze wino może stać się niesmaczne, jeśli będziemy je źle przechowywać. Wino, bez różnicy w jakiej butelce, czy jest ona biała czy ciemna, nie toleruje padających na nie promieni słonecznych. Aby wino mogło przetrwać w butelce rok lub dłużej, powinno być przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, najlepiej w piwnicy, w temperaturze 10 – 12 stopni Celsjusza. Białe wytrawne wina mogą znosić niższą temperaturę, a słodkie i likierowe nawet 3 stopnie. W pomieszczeniach, gdzie przechowuje się wina, nie można trzymać produktów, które wydają intensywną woń, np. cebuli. Co ważne, wino do leżakowania potrzebuje spokoju. Jeżeli masz zamiar stworzyć swoją własną winnicę, pamiętaj, aby nie sąsiadowała ona z ruchliwą ulicą.