Jak łagodnie przejść na dietę śródziemnomorską?

Opiekun artykułu: olaszmeja
Advertising
Jak łagodnie przejść na dietę śródziemnomorską?

Jak łagodnie przejść na dietę śródziemnomorską?

Dieta śródziemnomorska stanowi jedną z najzdrowszych znanych diet. Na stronach internetowych, w gabinetach lekarskich, w kolorowych magazynach podkreśla się, że działa szczególnie korzystnie na układ krwionośny. Stosując ją, można ustrzec się przed zawałem oraz chorobą wieńcową, czyli schorzeniami, które w dalszym ciągu stanowią duży problem cywilizacyjny. Jednak aby poprawnie korzystać z dobrodziejstwa diety z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, nie wystarczy z dnia na dzień zrezygnować z dotychczasowego jedzenia. Niezbędne jest poznanie zasad i produktów obowiązujących w nowej diecie.

Advertising
Advertising
  • Poznaj dietę

    Poznaj dietę

    Internet to doskonałe źródło poznawcze, dlatego chcąc rozpocząć stosowanie diety śródziemnomorskiej, dobrze jest z niego skorzystać. Na stronach internetowych znajduje się dużo publikacji dotyczących diety, w tym stworzonych przez dietetyków, którzy wyjaśniają jej podstawy oraz wymieniają składniki mineralne, witaminy, tłuszcze, wchodzące w skład występujących w diecie produktów. Podobne publikacje, często bardziej rozbudowane, można znaleźć w księgarniach. Zakup dobrej książki o diecie może być bardzo pomocny, zwłaszcza na początku, gdy zasady odżywiania wciąż jeszcze nie będą do końca poznane.

  • Produkty pochodzenia morskiego

    Produkty pochodzenia morskiego

    Podstawą diety śródziemnomorskiej są ryby oraz owoce morza. Jada się ich bardzo dużo i stanowią niezastąpiony element w kuchni Włochów oraz Greków. Zwykłe mięso występuje rzadziej. Dzięki temu dostarczane są do organizmu bardzo potrzebne kwasy omega-3 i omega-6, które wpływają na układ nerwowy, na pracę mózgu, potencję oraz regulują hormony tarczycy. Dodatkowo w produktach pochodzenia morskiego można znaleźć sporo wapnia i fosforu.

  • Zdrowe tłuszcze

    Zdrowe tłuszcze

    Śródziemnomorski sposób odżywiania to również tłuszcze, zwłaszcza oliwa z oliwek. Jest ona uznawana za najzdrowszy z olei. Dzieje się tak nie tylko ze względu na sposób jej wykonania. Podczas podgrzewania oliwa z oliwek nie wytwarza żadnych toksyn, jak dzieje się przy podgrzewaniu innych olejów. Dodatkowo nadaje się ona zarówno do dań na ciepło, jak i do sałatek, nie zmieniając radykalnie ich smaku.

  • Warzywa i owoce

    Warzywa i owoce

    Zmiana odżywiana na odżywianie rodem z basenu Morza Śródziemnego wymaga wprowadzenia do kuchni licznych warzyw i owoców. Łatwo zauważyć, wędrując chociażby po Grecji, że Grecy jedzą dużo owoców różnego rodzaju oraz warzyw, najczęściej w postaci sałatek. Dzięki temu dieta obfituje w liczne, ciekawe przepisy na dobre surówki i sałatki do obiadu oraz na kolację.

  • Produkty do odstawienia

    Nie ma diety bez choćby minimalnych wyrzeczeń. Nie można przejść na dietę śródziemnomorską, zachowując nawyki z niezdrowego etapu odżywiania. Do produktów, które trzeba odstawić, należą napoje gazowane, fast foody, słodycze. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na ciastko, jednak znacznie lepiej zastąpić słodycze suszonymi owocami.