Jak dobrze przygotować się do grilla?
Jak dobrze przygotować się do grilla?
Początek maja i koniec września – można powiedzieć, że to właśnie te dwa momenty symbolicznie wyznaczają sezon grillowy. Wówczas pogoda zazwyczaj nam sprzyja, a jedzenie na świeżym powietrzu jest czystą przyjemnością. Jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia grillowego, koniecznie powinieneś zobaczyć, jak się do niego przygotować. Przeczytaj poniższe wskazówki i nie daj się zaskoczyć.
Lista grillowych zakupów
Choć ty możesz być fanem kiełbasy z grilla, to pamiętaj, że nie wszyscy muszą za nią przepadać, dlatego też postaraj się o różnorodność produktów. Kup także skrzydełka, karkówkę oraz piersi z kurczaka, z których zrobisz szaszłyki z dodatkiem czerwonej papryki. Nie zapomnij również o kilku rybach dla jaroszy oraz bakłażanach dla wegetarian.
Dodatki
Rzecz jasna, menu przyjęcia grillowego nie może składać się z samych mięs czy ryb. Nie zapomnij, że musisz podać także pieczywo (najlepiej kupić spory zapas bułek czy chleba) oraz inne dodatki. Podstawą jest ketchup i jakiś ostrzejszy sos barbecue, ale warto przygotować także sałatkę grecką, zestaw świeżych surówek, a także warzywa, które będziesz mógł zgrillować.
Alkohol
Potrawy grillowe z całą pewnością lubią pływać, zwłaszcza w piwie. Nie zapomnij przygotować również tego. Kup butelki wina czy puszki piwa znacznie wcześniej, żebyś zdążył je odpowiednio schłodzić. Zaopatrz się w różne marki piw, żeby każdemu coś przypadło do gustu, a także pamiętaj o zaproszonych kobietach i kup kilka smakowych trunków.
Marynaty
Kolejna kluczowa kwestia to marynaty – to właśnie one nadają intensywny i zarazem charakterystyczny smak potrawom z grilla. Możesz kupić gotowe (są również mięsa już zamarynowane na grilla), ale także zrobić własne na bazie oliwy z oliwek, soli, ziół, soku z cytryny czy jogurtu. Najważniejsze, abyś zważył na to, że smaki oraz gusta każdego gościa zapewne są inne i przygotował co najmniej dwie marynaty – jedną łagodną, a drugą bardziej pikantną.
Bezpieczeństwo grillowania
Pamiętaj także o bezpieczeństwie oraz zdrowiu swoim i swoich gości. Po pierwsze, ustaw grill w bezpiecznej odległości od stolika, przy którym będziecie jeść. Po drugie, przygotuj sobie miejsce, na które odstawisz talerz czy szczypce. Po trzecie, nigdy nie doprowadzaj do spalenizny – jest ona bardzo niezdrowa. Po czwarte, miej przy sobie spryskiwacz z wodą, gdy nagle ogień za bardzo się rozpalił. Po piąte zaś, przed użyciem rusztu, każdorazowo wyczyść go bardzo dokładnie, dbając, aby nie pozostały na nim kawałki zwęglonego mięsa ani żadnego innego osadu.
A kiedy zacznie padać…
Pogoda latem bywa naprawdę kapryśna, dlatego warto zabezpieczyć się przed deszczem. Najlepiej, gdybyś całe przyjęcie barbecue zorganizował w jakiejś altance albo pod wiatą. Jeśli nie masz takiej możliwości, to co najmniej przygotuj wielki, ogrodowy parasol przeciwdeszczowy, gdzie będzie można szybko przetransportować stolik z jedzeniem oraz grilla.