Jak bezpiecznie pokonywać autem krawężniki?
Jak bezpiecznie pokonywać autem krawężniki?
Znalezienie miejsca parkingowego bywa bardzo trudne, szczególnie w dużych miastach, dlatego mało zaskakującym widokiem jest szereg aut zaparkowanych na chodniku. Chodnik bywa niekiedy wybawieniem i jeśli pozostawimy auto w tym miejscu, zaoszczędzimy czas, którego potrzebowalibyśmy do szukania parkingu. By bezpiecznie zaparkować, będziemy zmuszeni do pokonania jednej przeszkody – krawężnika.
Oceń, czy dasz radę
Zastanów się, czy będziesz w stanie wjechać na dany krawężnik. Jeśli dysponujesz obniżonych zawieszeniem bądź małymi kołami, odpuść sobie tę próbę i znajdź bardziej odpowiednie miejsce do postoju. Jeśli źle ocenisz wysokość zderzaka i podwozia, możesz urwać lub uszkodzić jego elementy. Jeżeli masz niskoprofilowe opony, również nie powinieneś wjeżdżać na ostry krawężnik, gdyż możesz łatwo uszkodzić ogumienie, a także felgę.
Ustaw się do wjazdu
Prawidłowy wjazd powinien wyglądać następująco. Ustawiasz samochód pod kątem do krawężnika. Koła masz wyprostowane. Wrzucasz jedynkę i powoli ruszasz w kierunku przeszkody. Nie trzymaj nogi na półsprzęgle, bo możesz uszkodzić skrzynię. Wyprostowane koła również są konieczne, by nie uszkodzić przegubów zawieszenia. Odpowiedni kąt ustawienia samochodu sprawi, że wjedziesz każdym kołem z osobna. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia zawieszenia i jest dużo bezpieczniejsze niż wjazd czołowo, dwoma kołami na raz.
Uważaj na pieszych
Wjeżdżając na chodnik, pamiętaj, że służy on do poruszania się po nim pieszych. Pieszy ma na nim absolutne pierwszeństwo i uważaj, by nikogo nie potrącić. Bądź przygotowany do tego, by natychmiast zatrzymać samochód, a wjeżdżając na krawężnik, uważaj, by nie dodać zbyt dużo gazu, bowiem auto wystrzeli dynamicznie do przodu i możesz trafić w inny samochód, budynek, przechodnia bądź inną przeszkodę. Pamiętaj również, by pozostawić odpowiednią ilość miejsca dla przechodniów. Nie wystarczy kilkadziesiąt centymetrów na prześlizgnięcie się, musi być tyle miejsca, by swobodnie mogła przejechać osoba na wózku inwalidzkim bądź rodzic z dziecięcym wózkiem.
Zjazd
Nie tylko wjazd, ale i zjazd z krawężnika rodzi pewne niebezpieczeństwa. Aby nie dobić amortyzatora i nie zahaczyć zderzakiem o asfalt, zachowaj minimalną prędkość. Podobnie jak przy wjeździe, ustaw się po skosem, wyprostuj koła i zjedź tak, by każde koło dotykało nawierzchni jezdni osobno.