Jak jeździć samochodem oszczędnie?

Opiekun artykułu: ciezarek
Advertising
Jak jeździć samochodem oszczędnie?

Jak jeździć samochodem oszczędnie?

Opłaty za tankowanie samochodu to niebagatelna pozycja w rodzinnym budżecie. Choć to, ile pali samochód, w dużej mierze zależy od parametrów samego pojazdu, dzięki kilku prostym sposobom możemy znacznie zmniejszyć zużycie paliwa. Nasz styl jazdy, warunki na drodze, to, jak dbamy o samochód, a nawet zawartość bagażnika decydują o tym, ile wydamy na stacji benzynowej. Jak oszczędnie jeździć samochodem, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Wybierz właściwy samochód

    Wybierz właściwy samochód

    Od wielkości samochodu oraz pojemności jego silnika zależy to, ile zużyje paliwa. Zanim zdecydujesz się na kupno samochodu, zapoznaj się z normami spalania dla tego modelu. Dobierz samochód odpowiednio do potrzeb twoich i twojej rodziny oraz do stylu życia. Uwzględnij to, czy będziesz samochód wykorzystywał w pracy. Jeżdżąc modną terenówką, na pewno zrobisz wrażenie, ale w mieście takie auto bardzo dużo pali. Co innego, gdy jesteś geodetą albo pracownikiem służby leśnej i często przebywasz w terenie. Wtedy samochód z napędem na cztery koła jest niezbędny. Warto również rozważyć, czy lepszy dla ciebie będzie samochód na benzynę czy diesel. Można również zastanowić się nad opłacalnością instalacji LPG.

  • Dbaj o samochód

    Sprawny i starannie konserwowany samochód pali mniej. Trzeba pamiętać o wymianie oleju i kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Układ napędowy, hamulce i zawieszenie muszą być w pełni sprawne. Tylko wtedy spalanie będzie optymalne.

  • Co za dużo, to kosztuje

    Co za dużo, to kosztuje

    Waga samochodu ma znaczenie dla wysokości spalania. Dlatego warto wyjąć z bagażnika to, co jest ciężkie, a nie jest niezbędne, choćby kanister z płynem do spryskiwacza. Nie należy także przeciążać samochodu zakupami, kiedy na przykład jesteśmy w trakcie budowy czy remontu. Wożąc komplet pasażerów, poprośmy osobę cięższą, by usiadła z przodu. Poza wagą ważny jest także kształt pojazdu. Zamontowany na dachu bagażnik zwiększa opory ruchu, podobnie jak bagażnik z tyłu na rowery. Jeśli przewozimy rowery na wakacje, zużyjemy sporo paliwa. Warto rozważyć, jak często będziemy z jednośladów korzystać, może bardziej opłacalne będzie wynajęcie ich na miejscu. Trzeba także pamiętać o zmianie opon z letnich na zimowe i odwrotnie we właściwym czasie – nieodpowiednie opony zwiększają opory ruchu, a tym samym koszt paliwa.

  • Warunki na drodze

    Warunki na drodze też mają wpływ na zużycie paliwa. Jeśli to możliwe, należy unikać jazdy w korkach i trudnych warunkach pogodowych. Czasem warto rozważyć, czy bardziej ekonomiczne nie byłoby skorzystanie z komunikacji publicznej. Ciekawym rozwiązaniem jest także carpooling, czyli podróżowanie jednym samochodem przez kilka osób nie należących do rodziny.

  • Jak ruszać?

    Ruszamy od razu po uruchomieniu silnika. Silniki nowoczesnych samochodów uzyskują optymalną temperaturę w czasie jazdy, nie jest konieczne rozgrzewanie silnika na postoju, tym bardziej że jest szkodliwe dla środowiska. Trzeba tylko pamiętać o tym, by nie ruszać zbyt dynamicznie, na początku należy powoli dodawać gazu. Zbyt dynamiczna jazda na zimnym silniku zwiększa zużycie paliwa – w ten sposób nie zaoszczędzimy. Po ruszeniu samochodu od razu wrzucamy pierwszy bieg, a kiedy silnik osiągnie maksymalny moment obrotowy, zmieniamy bieg na wyższy. Jazda na obrotach w zakresie 1000 – 1500 obr./min jest nieekonomiczna i niebezpieczna.

  • Jak hamować?

    Przede wszystkim trzeba starać się hamować silnikiem. W trasie obserwujemy światła na kolejnych skrzyżowaniach i nie przyspieszamy niepotrzebnie, żeby potem gwałtownie hamować. Dojeżdżając do skrzyżowania, łagodnie zwalniamy i redukujemy biegi. Nie wrzucamy na „luz”, gdyż samochód traci wtedy napęd i przestaje być sterowny, co jest niebezpieczne, a we współczesnych samochodach nie ma wpływu na oszczędność paliwa. „Luz” wrzucamy dopiero w momencie całkowitego zatrzymania pojazdu.

  • Czego unikać?

    Należy unikać:
    * jazdy samochodem, który długo stał w garażu, bez sprawdzenia jego stanu technicznego.
    * prowadzenia auta w stylu gaz – hamulec, gwałtownego przyspieszania i hamowania.
    * zbyt gwałtownych manewrów i ostrego wchodzenia w zakręty.
    * jazdy tuż za poprzednim samochodem, gdyż niewielki odstęp zmusza często do gwałtownego hamowania, żeby uniknąć kolizji.
    * jazdy na rezerwie – jest bardzo nieekonomiczna i niszczy silnik samochodu.
    * jazdy samochodem w mieście na krótkich odcinkach, które zdecydowanie można pokonać pieszo.